16 خرداد 1402 11:53 ق.ظ

بلوغ تحول دیجیتال
بلوغ تحول دیجیتال

بلوغ تحول دیجیتال با کاهش حوادث رانندگی

بلوغ تحول دیجیتال با اقدامات مختلف در بخش‌های مختلف صورت می‌گیرد، اما همه‌ می‌دانیم آنچه که از اهمیت زیادی برخوردار است، افزایش امنیت است.

فهرست محتوا

بلوغ تحول دیجیتال با اقدامات مختلف در بخش‌های مختلف صورت می‌گیرد، اما همه می‌دانیم آنچه که از اهمیت زیادی برخوردار است، افزایش امنیت است. بهبود امنیت در تمامی بخش‌های سازمانی و حتی زندگی شخصی، نهایی‌ترین پارامتری است که با پوشش آن، تحول دیجیتال به بلوغ می‌رسد. یکی از شاخص‌های افزایش امنیت، کنترل عملکرد رانندگان و کاهش رانندگی تهاجمی است. این کار در تحول دیجیتال با استفاده از سخت‌افزارها و نرم‌افزارهای مختلف صورت می‌گیرد که در ادامه آن‌ را توضیح خواهیم داد.

در این متن از وبلاگ دلفین، می‌خواهیم بلوغ تحول دیجیتال را با بررسی تاثیرات آن بر کاهش رانندگی تهاجمی، بررسی کنیم. اگر شما هم به این موضوع علاقه دارید، با ما همراه باشید.

چه عواملی باعث رخداد تصادفات می‌شوند؟

اگر به شما بگویند امروز یک هواپیما سقوط کرده است و ۱۴۴ نفر جان خود را از دست داده‌اند، چه عکس‌العملی خواهید داشت؟ قطعا شوکه می‌شوید و به این فکر می‌کنید که کجا قرار است این اتفاقات تمام شده و از داغ‌دار شدن خانواده‌ها جلوگیری شود. حالا این خبر را اگر بشنوید چه عکس‌العملی خواهید داشت؟ روزانه طی تصادفات جاده‌ای، نزدیک به ۱۴۴ نفر جان خود را از دست می‌دهند.

درست است؛ بی‌تفاوتی یا حداقل سطح اصطحکاک پایین نسبت به این اخبار باعث شده است که اعداد به‌خوبی خود را نشان دهند. در واقع می‌توان گفت، هر روز در جاده‌های کشور یک هواپیما سقوط می‌کند. شاید این مدل نوشتار، کمی ذهن‌ها را متمرکز کند. حال چاره‌ای برای به حداقل رساندن این آسیب در نظر گرفته شده است؟ اولین قدم در شناسایی راهکار، تحلیل عواملی است که چالش را ایجاد کرده است.

چه عواملی باعث رخداد تصادفات می‌شوند؟

تصادفات رانندگی یکی از مهم‌ترين عوامل مرگ‌ومير در کشورهای در حال توسعه بوده و نخستين علت مرگ در سنين زير ۴۰ سال است، که نه‌تنها باعث کشتار انسان‌های سالم در بهترين دوره‌ی زندگی می‌شود، بلکه هزينه‌های مالی، روانی و درد و رنج زيادی را به خانواده‌ها و جامعه تحميل می‌کند. در ايران نيز علی‌رغم تلاش‌های انجام شده، آمار مرگ و خسارت‌های ناشی از تصادفات، بسیار بالاست. بررسی آمارهای جهانی نشان می‌دهد میزان تصادفات رانندگی و تلفات ناشی از آن، در کشورمان چند برابر میانگین جهانی است.

به گفته‌ی بسیاری از کارشناسان حوزه‌ی ترافیک، مجموعه عوامل موثر بر وقوع حوادث رانندگی را می‌توان به ۳ عامل: خطای انسانی، اشکالات فنی خودرو و زیرساخت‌ها، تقسیم کرد. از سایر موارد موثر بر وقوع این‌گونه حوادث، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

1. نداشتن تمرکز کافی

رتبه‌ی نخست تصادفات رانندگی به رانندگانی تعلق دارد که هنگام رانندگی تمرکز کافی نداشته و مشغول صحبت کردن با تلفن‌همراه، فرستادن پیامک، خوردن یا آشامیدن بوده‌اند. با بلوغ تحول دیجیتال، این موضوع به‌خوبی قابل کنترل است.

2. سبقت غیرمجاز

سبقت غیرمجاز را می‌توان یکی از دلایل اصلی وقوع تصادفات به‌شمار آورد؛ زیرا بیشتر تصادفات جاده‌ای زمانی رخ می‌دهد که راننده، دید کافی در پیچ جاده‌ها ندارد و اقدام به سبقت می‌کند. بدانید که تحول دیجیتال در بخش زیرساخت‌های شهری، راهکارهای بسیار جذابی دارد.

3. سرعت غیرمجاز

بی‌توجهی بسیاری از رانندگان به تابلوی حداکثر سرعت مجاز، شرایطی را ایجاد می‌کند که کنترل آن‌ها بر عملکرد خودرو کاهش یابد. همین موضوع احتمال وقوع تصادفات را بیشتر می‌کند. آنچه در مسیر بلوغ تحول دیجیتال مورد توجه قرار گرفته است، کنترل پارامترهایی است که بیشترین تاثیر را بر کاهش امنیت خودرو و راننده داشته‌اند.

4. رانندگی هنگام مصرف برخی داروها

مصرف برخی از داروهای مجاز، مانند داروهای خواب‌آور و ضدافسردگی یا داروهای محرک، مخدر و الکل، می‌تواند میزان هوشیاری رانندگان را به طرز معناداری کاهش دهد. بنابراین هنگام و پیش از رانندگی، از مصرف این‌گونه موارد به‌شدت بپرهیزید. در راهکارهای ارائه شده در مسیر ایجاد تحول دیجیتال برای این موضوع نیز چاره‌ای اندیشیده شده است.

5. بی‌توجهی به خطوط

برخی از رانندگان بسیار سریع و بدون استفاده از راهنما، خطوط را تغییر داده و منجر به بروز حوادث خطرناک برای خود و دیگران می‌شوند. بنابراین قبل از تغییر مسیر، حتما از چراغ راهنما استفاده کنید و با کمک آینه‌های بغل از امن بودن مسیر مطمئن شوید. شما خودتان نمی‌توانید این کار را انجام دهید. با بلوغ تحول دیجیتال ابزارهای لازم در اختیارتان قرار می‌گیرد.

6. رعایت نکردن فاصله مجاز

در صورت رعایت نکردن فاصله‌ی مجاز با خودروی جلویی، احتمال کنترل نداشتن روی خودرو بسیار افزایش می‌یابد و نمی‌توان عکس‌العمل سریع نشان داده و ترمز کرد. بنابراین این کار می‌تواند تبعات جبران‌ناپذیری داشته باشد. با روی کار آمدن خودروهای متصل و ایجاد راهکارهای دیجیتال این موضوع نیز به‌کلی قابل کنترل است.

7. بارش برف و باران

هنگام بارندگی میزان دید راننده کاهش می‌یابد، بنابراین برای پیشگیری از وقوع تصادف و حوادث ناگوار، بهتر است از سالم بودن برف پاک‌کن‌ها اطمینان حاصل نموده و همچنین با دقت بیشتری رانندگی کرد. هنگام بارش برف با سرعت پایین حرکت کرده و حتما از زنجیر چرخ استفاده نمایید.

8. بی‌تجربگی رانندگان

اگر قصد تردد در جاده‌های برون‌شهری را دارید، حداقل باید یک تا دو سال تجربه‌ی رانندگی در شهر داشته باشید تا بتوانید خودرو را به‌طور کامل کنترل کنید.

9. درگیری رانندگان با یکدیگر

در بعضی موارد درگیری بین رانندگان دو خودرو منجر به تصادف می‌شود؛ زیرا راننده‌ای که خشمگین است کنترل خود را از دست داده و با سرعت زیاد به تعقیب خودروی دیگر می‌پردازد و در این حالت نسبت به علایم رانندگی بی‌‌دقت بوده و فاصله‌ی مجاز با خودروهای دیگر را رعایت نمی‌کند. در این‌صورت احتمال وقوع تصادفات افزایش می‌یابد.

مطالب مرتبط:
اولین و مهمترین مزایای تحول دیجیتال، کاهش هزینه‌ی سازمانی

بلوغ تحول دیجیتال تا چه حد بر این عوامل تاثیر داشته است؟

آنچه که به‌عنوان ماموریت تحول دیجیتال تعیین شده است، در نهایت افزایش ایمنی و امنیت رانندگان، شهروندان و دیگر ذی‌نفعان است. کاهش تصادفات رانندگی یکی از مورادی است که در دستور کار تحول دیجیتال قرار گرفته است. ابزارها و راهکارهایی که در این حوزه ارائه می‌شوند، با هدف کاهش هزینه‌ها، امنیت را به حداکثر می‌رسانند.

بلوغ تحول دیجیتال تا چه حد بر این عوامل تاثیر داشته است؟

در این بخش می‌خواهیم بررسی کنیم که بلوغ تحول دیجیتال، چه ابزارها و راهکارهایی را به رانندگان و شهروندان ارائه داده است:

راهکاری برای کنترل رفتار رانندگان

همانطور که در بخش قبلی مشاهده کردید، عملکرد راننده می‌تواند بیشترین تاثیر را بر تصادفات جاده‌ای داشته باشد. با ماژول کنترل راننده می‌توان پارامترهایی که باعث تصادفات می‌شوند را به‌خوبی کنترل کرد:

اولین مورد؛ کنترل سرعت غیرمجاز

با استفاده از ماژول کنترل رفتار راننده، می‌توان محدوده‌ی سرعت مجازی برای ناوگان خودرویی تعریف کرد. با این کار، در صورتی که خودرو از آن محدوده خارج شود، برای شما به‌عنوان مدیر سازمان، یا صاحب خودرو نوتیفیکیشن ارسال می‌شود. حتی خود رانندگان هم اعلان دریافت کرده و سرعت خود را در لحظه کاهش می‌دهند. این محدوده‌ی مجاز سرعت، می‌تواند با توجه به محدوده‌های مختلف جغرافیایی، متفاوت باشد.

دومین مورد؛ هشدار ترمزهای شدید و خیلی شدید

ترمزهای شدید و خیلی شدید، از جمله مواردی هستند که می‌توانند باعث تصادفات زنجیره‌ای مرگبار شوند. در صورتی که رانندگان، ترمزهای شدید داشته باشند، برای شما نوتیفیکشن ارسال می‌شود. خود آن‌ها نیز این هشدار را دریافت خواهند کرد.

سومین مورد؛ شتاب‌ها و گردش‌های ناگهانی

با استفاده از ماژول کنترل رفتار رانندگان می‌توان شتاب‌ها و گردش‌های ناگهانی را ثبت کرد. آنچه که در نهایت دریافت می‌کنید، داده‌هایی واقعی از عملکرد رانندگان است. شما می‌توانید رانندگان را بر اساس نوع عملکردشان ارزیابی کرده و حتی به آن‌ها امتیاز دهید.

چهارمین مورد؛ اعلام تصادفات جاده‌ای

تا این مرحله آنچه که مورد توجه قرار گرفته است، جلوگیری از تصادفات جاده‌ای است. اما با چه عملکردی می‌توان پس از تصادف، از جراحات جلوگیری کرد، یا اینکه آن‌ها را به حداقل رساند؟ با بکارگیری دکمه‌های SOS و سیستم‌های یکپارچه‌ای چون ECALL و BCALL می‌توان زمان تصادفات، اعلام تصادف کرده و در نهایت در کم‌ترین زمان خود را به محل حادثه رساند. تنها در این‌صورت است که می‌توان میزان جراحات ناشی از تصادفات را کم کرد.

پنجمین مورد؛ تشخیص خواب‌آلودگی و مصرف دارو رانندگان

سنسورهایی طراحی شده‌اند که می‌توان مردمک چشم رانندگان را بررسی کرد. با این بررسی‌ها شرایطی فراهم می‌شود که میزان خواب‌آلودگی و همچنین مصرف دارو در رانندگان به‌خوبی تشخیص داده شود. حتی در برخی ناوگان خودرویی، دوربین‌هایی در کنار آینه تعبیه شده است که چشم رانندگان را رصد می‌کند. حتی گاهی سنسورهایی بر روی فرمان این خودرو وجود دارد که میزان ضربان قلب را نیز رصد می‌کند.

ششمین مورد؛ رصد کردن آب‌وهوا قبل از خروج

شاید بگوئید این مورد را می‌توان با تمامی اپلیکیشن‌های گزارش آب‌وهوا نیز کنترل کرد. باید بگوییم که تمامی این اپلیکیشن‌ها، خود ابزارهایی بوده‌اند برای ایجاد تحول دیجیتال. شاید در آن زمان به‌خوبی با این عبارت و نام شناخته نشده باشند، اما نمی‌توان تاثیراتشان بر زندگی امروزی را نادیده گرفت. حتی شما می‌توانید تغییرات آب‌وهوایی را با اینترنت خودرو و در داخل کابین هم بررسی کنید. این مفهوم دقیقا به خودروهای متصل که بخشی از تحول دیجیتال هستند، اشاره دارد.

مطالب مرتبط:
۱۱ روند تحول دیجیتال در سال ۲۰۲۲ با تمرکز بر صنعت خودرو

در نهایت اینکه

بلوغ تحول دیجیتال با رصد کردن رانندگان، تنها بخشی از افزایش امنیت جاده‌ای است. با تغییرات عظیمی که در زیرساخت‌های شهری ایجاد شده است و ارتباط آن‌ها با خودروها، می‌توان امنیت را تا حد زیادی افزایش داد. آنچه که مسلم است این است که تحول، زمانی رنگ و بویی واقعی دارد که تمام بخش‌های زندگی را تحت تاثیر قرار دهد.

نمی‌توان در یک بخش، دیجیتالی شد و در بخش دیگری، سنتی عمل کرد. مهم‌ترین کاری که باید در نظر داشت، ایجاد تحول در فرآیندهای سازمانی است. تغییراتی که همه‌ی جوانب زندگی را پوشش دهند و بتوانند تمامی ساختارها را تحت تاثیر قرار دهند.