16 خرداد 1402 11:52 ق.ظ

نگهداری و تعمیرات ناوگان خودرویی
نگهداری و تعمیرات ناوگان خودرویی

نگهداری و تعمیرات ناوگان خودرویی و آنچه سازمان‌ها باید درباره‌ی آن بدانند

نگهداری و تعمیرات ناوگان خودرویی از مهم‌ترین بخش‌های یک سازمان است. با رعایت نکاتی، می‌توان به بهبود عملکرد آن امیدوار بود.

فهرست محتوا

نگهداری و تعمیرات ناوگان خودرویی (Fleet Maintenance) در سازمان‌هایی که با این ناوگان سر و کار دارند، امری سرنوشت‌ساز به‌حساب می‌آید. در این سازمان‌ها، ناوگان، بخش جدایی‌ناپذیر از کسب‌وکار هستند. پس مدیریت ناوگان، حتی بدون خراب‌شدن وسایل نقلیه به اندازه کافی مشکل است و وقتی این اتفاق می‌افتد، باید به ایمنی کارمندان و ناوگان و زمان از کار افتادن خودروها، توجه شود. ناگفته نماند که هزینه‌ی تعمیرات ضروری و بدون برنامه‌ریزی را نیز باید در نظر گرفت.

با سالم نگه‌داشتن ناوگان خودرویی خود و نگهداری اصولی از آن، ریسک خرابی‌ ناوگان و هزینه‌ی تعمیرات، کاهش پیدا می‌کند و می‌توان امیدوار بود کسب‌وکار به روند روبه‌رشد خود ادامه می‌دهد. به همین دلیل است که نگهداری و تعمیرات ناوگان خودرویی، بخشی بسیار مهم از کسب‌وکار شما به‌عنوان مدیر یا اپراتور ناوگان محسوب می‌شود.

در این مقاله قصد داریم درباره‌ی تاثیرات نگهداری و تعمیرات در هزینه‌های ناوگان و نگهداری پیشگیرانه از خودروهای سبک و سنگین، مخصوصا قبل از فصل سرما مفصل‌تر صحبت کنیم. البته استفاده از ابزارهای مدیریت ناوگان برای کنترل و نظارت بر کل ناوگان، می‌تواند بسیار دقیق و به‌صرفه باشد.

تاثیرات نگهداری و تعمیرات ناوگان خودرویی بر کاهش هزینه‌های سازمان

تعمیرات گسترده تقریبا همیشه مربوط به خرابی‌های برنامه‌ریزی نشده، افزایش هزینه‌های تعمیر، هدررفت دستمزدها و تاخیر در خدمت‌رسانی به مشتری‌هاست که بر سود نهایی کسب‌وکار تاثیر می‌گذارند. تعمیر و نگهداری منظم به مدیران ناوگان کمک می‌کند تا هر مشکلی را به‌موقع و قبل از جدی‌تر شدن، شناسایی کنند. به این ترتیب، مدیران می‌توانند مشکلات را با پرداخت بخشی از هزینه، حل کنند. در سطح وسیع‌تر، چندبار تعویض ترمز، لاستیک‌ها و مایعات موتور در یک خودرو نسبت به یک‌بار تعویض کل موتور، بسیار کم هزینه‌تر است.

تاثیرات نگهداری و تعمیرات ناوگان خودرویی بر کاهش هزینه‌های سازمان

افزایش هزینه‌ی سوخت با افزایش هزینه‌های عملیاتی ارتباط تنگاتنگی دارد. طبق برآوردها، وقتی‌که از موتور وسیله‎‌ی نقلیه به‌خوبی نگهداری نشود، موتور می‌تواند تا ۵۰ درصد سوخت بیشتری بسوزاند. پس کیفیت سوخت نیز همیشه عامل مصرف سوخت بیشتر نیست. به‌علاوه لاستیک‌های کم باد هم بر کاهش مقدار مسافت قابل پیمایش خودرو اثرگذارند و مشکل را تشدید می‌کنند. توجه به دفعات نگهداری و مصرف سوخت می‌تواند راه‌حلی برای این مشکل قدیمی باشد. اکنون با استفاده از نرم‌افزار‌های مدیریت خودرو، این مهم کاملا امکان‌پذیر است.

با توجه به موارد ذکر شده، نباید از شیوه‌های نگهداری از وسایل ناوگان غافل ماند. با رعایت چند اقدام ضروری در کاهش هزینه‌ها، می‌توان هزینه‌های اضافی را برآورد و کنترل کرد.

مطالب مرتبط:
چند اقدام ضروری در کاهش هزینه‌های ناوگان خودرویی

دلیل اهمیت زیاد تعمیر و نگهداری ناوگان چیست؟

یک مجموعه ناوگان ایمن و قابل اعتماد تقریبا با تمام جنبه‌های یک کسب‌وکار مدیریت خودرو، از امن نگه‌داشتن پرسنل گرفته تا رعایت قوانین و مقررات، رضایت مشتری و سود کسب‌وکار، پیوند جدایی‌ناپذیر دارد. این‌ها همه تشکیل دهنده‌ی یک تصویر بزرگ هستند که بر یکدیگر اثر گذارند. در نتیجه، کاهش و بهینه‌سازی هزینه‌ها بین یک کسب‌وکار ناوگان رو‌به‌رشد با یک کسب‌وکار راکد، تفاوت ایجاد می‌کند.

در حالی‌که نگهداری و تعمیرات ناوگان خودرویی کمی ماهیت فنی دارد، نظارت بر آن نسبتا آسان است. مخصوصا وقتی از نرم‌افزار نگهداری ناوگان استفاده می‌شود. فهرست مختصری از سیستم‌هایی که یک اپراتور ناوگان باید تحت کنترل داشته باشد شامل این موارد است: ترمز، دستگاه‌های کوپلینگ، فرمان و سیستم تعلیق، کمربندهای ایمنی و لاستیک‌ها. همچنین، چند عامل وجود دارد که بر ایمنی ناوگان تاثیر می‌گذارد. این عوامل عبارتند از: سرعت گرفتن، خستگی راننده و… .

برای درک اینکه چرا این سیستم‌ها و نگهداری از آن‌ها مهم است، کافیست بگوییم که طبق آخرین گزارشات، ۴۳.۳ درصد از تصادفات در ایالات متحده، به‌علت معیوب بودن لاستیک‎‌ها یا چرخ‌ها بوده است. ۲۵ درصد دیگر از تصادفات به‌دلیل ترمزهای معیوب به وقوع پیوسته‌اند. همچنین، تصادفاتی که به‌دلیل خرابی فرمان و فنربندی یا خرابی موتور بوده به ۱۰.۵ درصد رسیده است. این اعداد ممکن است در مورد کامیون‌های بزرگ‌تر کمی متفاوت باشند، اما همچنان نگران‌کننده هستند.

۶ دلیل برای پیاده‌سازی فرآیند نگهداری و تعمیرات ناوگان خودرویی

۱. کاهش خرابی‌ خودروها

نگهداری و تعمیرات ناوگان خودرویی، زمانی اصولی است که خودروها زمان بیشتری را در جاده و زمان کمتری را در تعمیرگاه بگذرانند.

۲. کنترل هزینه‌ها

در سیستم درست و اصولی نگهداری از ناوگان، برای تعمیرات در کمترین میزان، هزینه می‌شود. این سیستم مستلزم رعایت برنامه‌های منظم سرویس خودرو است.

۳. چرخه‌ی عمر طولانی‌تر خودروها

اگر از وسایل نقلیه‌ی خود به‌درستی نگهداری کرده باشید، می‌توانید مطمئن باشید که خودروها عمر مفید طولانی‌تری خواهند داشت. بنابراین، شما دیگر نیازی به تعویض وسایل نقلیه‌ نخواهید داشت.

۴. راضی‌ نگه‌داشتن مشتری‌ها

با پیاده‌سازی کارآمد مدیریت نگهداری و تعمیرات ناوگان خودرویی، تاخیر کمتری در انجام کارها خواهید داشت و نیاز به حذف خودروهای کمتری از ناوگان خواهد بود. این موضوع به این معناست که مشتریان با دریافت سر وقت محصولات و خدمات، خوشحال‌تر هستند.

۵. رعایت اصول و مقررات

همانطور که گفته شد، امنیت مهم و کلیدی است، اما پیروی از تعهدات قانونی را نیز باید مدنظر داشته باشید. نگهداری اصولی ناوگان، راهکار این مسئله است.

۶. اعتبار کسب‌وکار

با اطمینان از اینکه خودروهای ناوگان در وضعیت خوبی قرار دارند، اعتبار و شهرت برند خود را افزایش می‌دهید.

بسیاری از توصیه‌های مرتبط با نگهداری و تعمیرات ناوگان خودرویی با اهدافی از قبیل افزایش طول عمر خودروها استفاده می‌شوند، اما باید از باورهای غلط درباره‌ی تعمیرات و نگهداری خودرو دوری کرد؛ چراکه با این توصیه‌ها احتمال اختلال در نگهداری ناوگان بیشتر می‌شود.

همانطور که در قسمت قبلی گفته شد، تعمیر و نگهداری ناوگان به خودی خود امری مهم در سازمان‌ها محسوب می‌شود. اهمیت این موضوع در فصل سرما چند برابر می‌شود. در بخش بعدی، تاثیرات تعمیر و نگهداری خودروهای ناوگان، در فصل سرما را بررسی می‌کنیم.

مطالب مرتبط:
10 افسانه‌ی کاملا غلط درباره‌ی اصول نگهداری از خودرو

آماده‌سازی ناوگان قبل از ورود به فصل سرما

همانطور که بیشتر رانندگان کامیون، اپراتورهای ناوگان و پرسنل تعمیر و نگهداری به‌خوبی می‌دانند، آب و هوای زمستانی می‌تواند تاثیر مخربی بر کامیون‌ها بگذارد. این نوع از آب‌وهوا می‌تواند انواع مشکلات ایمنی را نیز برای رانندگان و سرنشینان وسایل نقلیه ایجاد کند.

با اطمینان از اینکه ناوگان شما برای دمای سرد، جاده‌های نمکی و شرایط خطرناک فصل سرما آماده است، می‌توان امیدوار بود که نیاز به تعمیرات پرهزینه و تصادفات، به‌طور قابل توجهی کاهش پیدا می‌کند. برای جلوگیری از مشکلات احتمالی ناوگان در فصل زمستان، باید کارهای لازم برای نگهداری خودرو، قبل از فصل سرما انجام شده و شرایط مهیا شود. از مهم‌ترین مواردی که می‌توان به آن اشاره کرد، سوخت و باتری خودروهاست.

در شرایطی که دما به زیر صفر می‌رسد و آب در سیستم سوخت یخ می‌زند، نباید از تعویض فیلترهای جاذب آب غافل ماند. تست باتری‌ها برای تشخیص ولتاژ مناسب قبل از شروع هوای یخبندان زمستان نیز، از بایدهای فرآیند نگهداری وسایل ناوگان محسوب می‌شود.

در قسمت قبل، به این موضوع اشاره کردیم که فصل زمستان چقدر می‌تواند بر کامیون‌های سنگین وزن خسارات جدی وارد کند. در ادامه‌ی مقاله‌ی نگهداری و تعمیرات ناوگان خودرویی از مجله‌ی دلفین، قصد داریم بیشتر در خصوص نگهداری و تعمیرات ماشین‌های سنگین و برنامه‌های نگهداری مرتبط با این ناوگان صحبت کنیم، پس در ادامه با ما همراه باشید.

مطالب مرتبط:
نگهداری و تعمیرات خودرو پیش از فرا رسیدن فصل سرما

نگهداری و تعمیرات پیشگیرانه‌ی کامیون‌های سنگین و نیمه‌سنگین

نگهداری و تعمیرات پیشگیرانه کامیون‌های سنگین و نیمه سنگین

آنچه طول عمر کامیون‌های سنگین و نیمه‌سنگین شما را تعیین می‌کند، تعمیر و نگهداری عمومی آن‌ها است. پس، اگر می‌خواهید کامیون‌ها و ناوگان سنگین را به‌صورت مرتب به‌کار بگیرید، باید فعالیت‌های مرتبط با نگهداری پیشگیرانه را نیز روی آن‌ها اجرا کنید. قطعا شنیده‌اید که می‌گویند، پیشگیری بهتر از درمان است، پس پایبندی به یک برنامه‌ریزی تعمیر و نگهداری به شما کمک می‌کند تا مشکلات کوچک را شناسایی کنید و قبل از تبدیل شدن این مشکلات به مشکلات بزرگ‌تر و پرهزینه‌تر، آن‌ها را برطرف کنید.

با اجرایی‌کردن این نوع نگهداری و تعمیرات ناوگان خودرویی (نت خودرو)، خطر خرابی وسایل نقلیه را کاهش دهید. برای مطلع شدن از راهکارهای نگهداری و تعمیرات کامیون‌ها، می‌توانید از چک لیست نگهداری و تعمیرات خودروهای سنگین و نیمه‌سنگین استفاده کنید.

۴ مزیت نگهداری و تعمیرات پیشگیرانه در خودروهای سنگین وزن

با اجرایی کردن نگهداری پیشگیرانه برای ناوگان سنگین و نیمه‌سنگین، سوالی که پیش می‌آید این است که دلیل این کار چیست؟

از آن‌جایی که با کامیون‌های سنگین و نیمه‌سنگین سر و کار دارید، وسیله‌، مقدار قابل توجهی از بار را حمل می‌کند. وظیفه‌ی شما این است که مطمئن شوید کامیون به‌موقع و در بهترین شرایط به مقصد می‌رسد. در این قسمت، درباره‌‌ی ۴ مزیت نگهداری پیشگیرانه، صحبت می‌کنیم.

۱. از خرابی‌ وسیله‌ی نقلیه در جاده تا جای ممکن جلوگیری می‌شود

خرابی کامیون‌های سنگین در جاده می‌تواند موقعیت‌های فاجعه‌باری را بیافریند. نه‌تنها زمان تقریبی رسیدن بار به تاخیر می‌افتد، بلکه ممکن است رسیدگی به وضعیت موجود در محل دقیق حادثه بسیار مشکل باشد و کامیون نیاز به بکسل داشته باشد. خرابی این وسایل نقلیه، با ایجاد ترافیک سنگین و افزایش خطر در جاده، بر جریان رفت‌وآمد وسایل نقلیه، اثر می‌گذارد.

۲. از مشکلات مربوط به امنیت کامیون‌ها پیشگیری می‌شود

نگهداری و تعمیرات پیشگیرانه‌ی منظم از ناوگان سنگین و نیمه‌سنگین، می‌تواند تضمین‌کننده‌ی امنیت کامیون‌های شما باشد. از طرف دیگر، نگهداری ضعیف و غیراصولی، می‌تواند منجر به تصادف شود، شما و دیگران را در معرض خطر قرار دهد و یا به وسایل حمل شده در کامیون آسیب برساند. در موارد خاص، ممکن است لازم باشد در دادگاه حاضر شوید که این خود هزینه‌ی بالایی را بر شما تحمیل می‌کند و بر اعتبار شرکت نیز اثرگذار است.

۳. بهینه‌سوزی وسیله‌ی نقلیه را تضمین می‌کند

شکی نیست که کامیون‌های سنگین و نیمه‌سنگین سوخت زیادی مصرف می‌کنند. اگر یک دلیل خوب برای به‌کارگیری نگهداری پیشگیرانه برای کامیون‌ها، وجود داشته باشد، تضمین بهینه‌سوز شدن اصولی آن‌هاست. بررسی منظم فیلترهای هوا برای اطمینان از تمیز بودن آن‌ها راهی برای صرفه‌جویی در مصرف سوخت است. حفظ و نگهداری هرچه بهتر خودروهای سنگین در جهت کاهش مصرف سوخت، حرکتی هوشمندانه در جهت بقای کسب‌وکار محسوب می‌شود.

۴. در هزینه‌‌‌ی تعویض وسایل نقلیه، صرفه‌جویی می‌شود

در خصوص کامیون‌های سنگین وزن، همیشه بهتر است از بروز خرابی جلوگیری کنید تا اینکه هزینه‌ی سرویس و تعمیر را در جاده متحمل شوید. تعمیر و تعویض قطعات کامیون‌های سنگین نیازمند هزینه‌ی بسیار زیادی است. برخی از قطعات کامیون ممکن است در شهر شما برای فروش موجود نباشد. در بسیاری از مواقع، وقتی کامیون‌ها خراب می‌شوند، عملا غیرقابل استفاده می‌شوند؛ چراکه مالک نمی‌تواند هزینه‌ی تعویض را متحمل شود.

با یک برنامه‌ی نگهداری پیشگیرانه جامع، می‌توانید طول عمر وسیله‌ی نقلیه‌ی خود را افزایش دهید و هزینه‌ی هر کیلومتری که کامیون طی می‌کند را کاهش دهید. شرکت دلفین اسپادانا، در جهت نگهداری از ناوگان سنگین وزن، نرم‌افزار نگهداری و تعمیرات خودرو را برای کسب‌وکارها تدارک دیده است. نگهداری از کامیون‌های سنگین وزن، چالش‌های خاصی برای سازمان‌ها ایجاد می‌کند و این چالش‌ها می‌تواند در خصوص ماشین‌آلات راهسازی بیشتر شود. این تجهیزات معمولا در محوطه‌‌های دورافتاده‌تر به‌کار گرفته می‌شوند و مدیریت آن‌ها مشکلات خاص خود را دارد.

در ادامه‌ی مقاله و بعد از بررسی نگهداری ناوگان و تاثیر آن بر هزینه‌های عملیاتی و کامیون‌های سنگین و نیمه‌سنگین، در مورد تعمیر و نگهداری ماشین‌آلات راهسازی و معادن، صحبت کنیم.

تعمیر و نگهداری ماشین‌آلات راهسازی و معادن

کارگران راهسازی و معدن به‌عنوان مهره‌های اصلی این صنعت، با ایجاد زیرساخت‌ها جامعه را در حرکت نگه می‌دارند. از طرف دیگر، نگهداری از ماشین‌آلات راهسازی، علاوه بر تامین امنیت تیم اجرایی، انجام کار در سریع‌ترین زمان و بازگشت سرمایه‌ی بیشتر را برای کسب‌وکار تضمین می‌کند. یکی از اهداف اولیه‌ی مدیریت نگهداری ماشین‌آلات راهسازی، بهبود بخشیدن هرچه بیشتر بهره‌وری است. می‌توان گفت کارگران با تکمیل کارها به‌سرعت و در شرایط امن، کار خود را با بازده بالا به پایان می‌رسانند.

مطالب مرتبط:
مدیریت تعمیر و نگهداری ماشین آلات راهسازی با ردیاب خودرو

وقتی صحبت از ماشین‌آلات خاک‌برداری مانند بیل مکانیکی می‌شود، نگهداری درست و اصولی از این تجهیزات بسیار مهم است. این ماشین‌آلات نه‌تنها گران قیمت هستند، بلکه خرابی‌ها و تعمیرات بدون برنامه‌ریزی اغلب ممکن است چند روز طول بکشند تا انجام شود و این می‌تواند به‌طور قابل توجهی بر جدول زمان‌بندی پروژه‌های شما تاثیر بگذارد.

داشتن یک روش کارآمد در مدیریت ماشین‌آلات راهسازی و معادن، برای حفظ اثربخشی تیم، مدیریت دارایی‌ها و تداوم حاشیه سود اهمیت دارد.

ایجاد برنامه‌های نگهداری پیشگیرانه در ماشین‌آلات راهسازی

برنامه‌ی تعمیر و نگهداری شما نباید تنها به بازرسی ماشین‌آلات برای کشف مشکلات متکی باشد. در خصوص نگهداری ماشین‌آلات راهسازی، لازم است موضع پیشگیرانه داشته باشید. در به‌کارگیری دارایی‌ها و تجهیزات، داشتن یک برنامه‌ی نگهداری پیشگیرانه، می‌تواند تضمین‌کننده‌ی این باشد که ماشین‌آلات در شرایط خوبی قرار دارند.

از آنجایی‌که ناوگان شما دائما در محل‌های مختلف مستقر هستند، مهم است انجام تعمیرات ناوگان قبل از موعد انجام شود. نرم‌افزار مدیریت ناوگان به شما کمک می‌کند تا با خودکار کردن یادآور سرویس‌ بر اساس فواصل زمانی و کارکرد دستگاه، برنامه‌ی نگهداری و تعمیرات ناوگان خودرویی را دنبال کنید. وقتی کیلومترشمار یا ساعات کارکرد در برنامه به‌روزرسانی می‌شود، یادآورهای سرویس فعال می‌شوند و اعلان‌ها مستقیما به صندوق ورودی شما ارسال می‌شوند.

سخن آخر

نگهداری و تعمیرات ناوگان خودرویی مهم‌ترین دغدغه‌ی کسب‌وکارهایی است که از حمل‌ونقل سازمانی استفاده می‌کنند. ایجاد روندی اصولی برای نگهداری از ناوگان، می‌تواند مزایای زیادی از جمله افزایش طول عمر ناوگان را برای سازمان به‌همراه داشته باشد. در این مقاله، درباره‌ی تعمیر و نگهداری خودروهای سازمانی، از جمله کامیون‌های سنگین وزن و تاثیر آن در کاهش هزینه‌ها صحبت کردیم. با به‎‌کارگیری سیستمی نظیر ماژول نگهداری و تعمیرات می‌توان به‌راحتی و در فواصل زمانی منظم، ناوگان را مدیریت کرد.

آیا سازمان شما در جهت تعمیر و نگهداری ناوگان خودرویی، اقدامات لازم را انجام داده‌است؟ لطفا نظرات خود را درباره‌ی این موضوع با ما به‌اشتراک بگذارید.

 

منابع: