کنترل وزن بار خودرو

کنترل وزن بار خودرو با یکپارچگی ردیاب خودرو و سنسور وزن

هوشمندسازی و چابک‌سازی حمل و نقل سازمانی به عنوان یکی از فاکتورهای مهم در انواع صنایع از پخش مواد غذایی تا ساختمان‌سازی، باعث افزایش توانمندی می‌شود. یکی از راهکارهای هوشمندسازی ناوگان خودرویی تجهیز آن‌ها به ردیاب خودرویی و انواع سنسورهای جانبی برای دریافت اطلاعات مربوط به کارکرد خودرو و عملکرد راننده است. در این متن می‌خواهیم تأثیر کنترل وزن بار خودروهای حمل و نقل با آگاهی از موقعیت جغرافیایی بر افزایش اثربخشی سازمانی را بررسی کنیم. چرا که سهم 8 تا 9 درصدی صنعت حمل و نقل از درآمد ملی نشان دهنده این است که این صنعت یکی از صنایع اصلی و زیرساختی در اقتصاد کشور است. پس، افزایش اثربخشی و کاهش هزینه‌های آن، می‌تواند به عنوان یک موضوع کلیدی در نظر گرفته شود.

آیا عدم کنترل وزن بار خودرو یک چالش است؟

جواب روشن است، بله؛

عدم کنترل وزن بار خودرو، استفاده نکردن از کلیه ظرفیت‌های ناوگان خودرویی در سازمان‌ها، عدم نظارت بر عملکرد رانندگان، فقدان داده‌های صحیح و اطلاعات تحلیل شده، پافشاری بر استفاده از روش‌های سنتی و تصمیم‌گیری‌های آزمون و خطایی و …، از جمله چالش‌‎های موجود در صنعت حمل و نقل است.

“زمانی این چالش‌ها مشکل‌ساز می‌شود که بدانیم بیش از 30 درصد مبلغ محصولات را هزینه حمل و نقل آن‌ها تشکیل می‌دهد. پس کنترل اصولی آن‌ها یکی از الزامات سازمانی است.”

چگونه وزن بار خودرو را کنترل کنیم؟

کنترل وزن بار خودرو به 3 مرحله اصلی تقسیم می‌شود:

  • کنترل وزن هنگام بارگیری
  • کنترل وزن در طول مسیر
  • کنترل وزن هنگام تخلیه بار خودرو

ابتدا این مفهوم را توضیح دهیم که منظور ما از کنترل، مدیریت کردن وزن باری است که توسط خودرو بارگیری می‌شود، که این بار نباید از حد استاندارد تعیین شده برای خودرو بیشتر باشد. از طرفی پس از بارگیری نیز باید بتوان از وضعیت بار و موقعیت جغرافیایی خودرو آگاهی پیدا کرد. در نهایت اینکه، بار تخلیه می‌شود؛ پس باید موقعیت تخلیه بار را نیز شناسایی کرد.

ما سنسور وزن بار خودرو به همراه ردیاب خودرویی را پیشنهاد می‌کنیم.

در این راهکار سنسور وزن بر روی محور خودرو نصب می‌شود. سنسور وزن نصب شده با ردیاب خودرو یکپارچه شده و کلیه اطلاعات آن با اطلاعات ردیاب خودرو تلفیق شده و برای سامانه مدیریت ناوگان ارسال می‌شود. پس آنچه شما دریافت می‌کنید، اطلاعات مربوط به وزن بار و موقعیت جغرافیایی خودرو است؛ یعنی تمام آن چیزی که یک مدیر نقلیه نیاز دارد.

ردیاب دلفین

سوال: چرا سنسور وزن خودرو بر روی محور خودرو نصب می‌شود؟

خودروهایی که سنسور وزن را می‌توان بر روی آن‌ها نصب کرد به پنج گروه کاری معدنی, عمرانی، نفت و گاز، حمل و نقل سنگین و محصولات حرفه‌ای ویژه، تقسم‌بندی می‌شوند. این خودروها از نظر تعداد محور نیز با یکدیگر متفاوت هستند. سنسور وزن دلفین این قابلیت را دارد که بر روی انواع خودرو با تعداد متفاوت محور نصب شده و کنترل وزن بار خودرو را فراهم کند.

حال به سؤال اصلی یعنی دلیل نصب سنسور بر روی محور خودرو بازمی‌گردیم. در واقع سخت‌افزار طراحی شده دقیقا و به صورت مستقیم میزان وزن بار را اندازه‌گیری نمی‌کند. چرا که یک وزنه و باسکول نیست. بلکه نوع فنریِ آن، فاصله بین محور خودرو با سطح مقطع خودرو را اندازه‌گیری کرده و سپس این فاصله را به وزن تبدیل می‌کند. همچنین نوع بالنی آن نیز به صورت مستقیم میزان وزن بار را اندازه‌گیری نمی‌کند، بلکه با اندازه‌گیری فشار داخل بالن، وزن بار را نمایش می‌دهد.

چرا باید اطلاعات سنسور وزن را با ردیاب خودرو تلفیق کرد؟

بیایید تصور کنیم خودروی شما موظف شده است که میزان بار مشخصی را از یک مکان تعیین شده بارگیری کرده، حمل کند و در موقعیت مکانی تعیین شده توسط شما، تخلیه کند.

اگر بخواهیم این فرآیند را به صورت سنتی مدیریت کنیم، باید مدیر دائما با راننده در ارتباط باشد. در تماس اول، از رسیدن راننده به محل بارگیری مطمئن شود. در تماس بعدی، از بارگیری اطمینان حاصل کند و در تماس نهایی، متوجه شود که آیا بار، به موقع تخلیه شده است یا خیر. اما چالش اینجاست، میزان و کیفیت بارگیری دیگر قابل مانیتورینگ و نظارت نخواهد بود. ضمن اینکه، در تمام این مدت باید بین راننده و مدیر اطمینان کامل وجود داشته باشد. پس عامل انسانی محور و مرکز فرآیند سنتی مانیتورینگ است.

حال بیایید تصور کنیم که خودرو به سنسور وزن ترکیب شده با ردیاب خودرو تجهیز شده باشد. در این حالت دیگر هیچ تماس تلفنی لازم نیست. زمان بارگیری، مدیر بدون هیچ تماسی بر روی موبایل از طریق اپلیکیشن ردیابی و یا نرم‌افزار مدیریت ناوگان، هشدار بارگیری را دریافت می‌کند. میزان بار حمل شده بر روی صفحه، در قالب نمودار و با جدول نمایش داده می‌شود. ضمن اینکه موقعیت جغرافیایی محل بارگیری نیز از طریق ردیاب برای مدیران حمل و نقل ارسال می‌شود. در طول مسیر، خودرو ردیابی شده تا اینکه به محل تخلیه بار می‌رسد. با توقف خودرو، هشدار توقف برای مدیر ارسال شده و تخلیه بار شروع می‌شود. نمودار نمایش داده شده، صفر شدن میزان بار را نیز نمایش می‌دهد. در این فرآیند هیچ تماسی با راننده گرفته نمی‌شود و نیازی به گزارشات دائمی نیست. ضمن اینکه اعداد دقیق و بدون دخالت عامل انسانی هستند.

ماژول محاسبه وزن بار خودرو

سوال کلی‌تر: چرا باید وزن را کنترل کرد؟

همانطور که در ابتدای متن اشاره کردیم، چالش‌هایی چون عدم آگاهی از فرآیند بارگیری تا تخلیه بار، عدم استفاده از کلیه ناوگان خودرویی به دلیل مدیریت ناصحیح بار، ناتوانی در کنترل رفتار رانندگان و آسیب به بارهای حمل شده، هزینه‌های بالای تعمیرات و نگهداری خودرو به دلیل بارگیری‌های بیش از حد و …، همه و همه استفاده از سنسور وزن بار خودرو بار را ضروری کرده است. با کنترل وزن بار خودرو، هیچ خودرویی بیشتر از حدِ استاندارد بارگیری نخواهد کرد؛ در نتیجه نه‌تنها آسیب کمتری به خودرو وارد می‌شود، بلکه کلیه ناوگان سازمانی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد و هیچ خودرویی بیش از ظرفیت کار نخواهد کرد.

به نظر شما آنچه برای صاحبان ناوگان خودرویی از اهمیت زیادی برخوردار است، چیست؟ قطعا پس از حفظ امنیت رانندگان و خودرو، کاهش هزینه‌های سازمانی اولویت است. بخشی از این هزینه‌ها را هزینه نگهداری و تعمیرات خودرو و همچنین مشکلات فنی خودرو تشکیل می‌دهد. وقتی صحبت از دارایی‌های یک سازمان می‌شود، بیشترین بخش، متوجه هزینه‌های ناوگان خودرویی خصوصاً ناوگان سنگین است. چراکه این خودروها فشار بسیاری را تحمل کرده و هزینه‌های زیادی شامل نگهداری این قبیل ناوگان است. علاوه بر این، یک کامیون می‌تواند یک تهدید جدی برای دیگر خودروها و همچنین امنیت جاده‌ها و زیرساخت‌های شهری و برون شهری محسوب می‌شود. هرچه وزن کامیون سنگین‌تر باشد، انرژی جنبشی آن بیشتر خواهد بود و در صورت تصادف، پیامدهای شدیدی را به دنبال خواهد داشت. برای ایجاد عملکرد ایمن و به حداکثر رساندن امنیت بار، در حالی که از جریمه ناشی از اضافه بار جلوگیری می‌شود، نظارت بر بار اجتناب‌ناپذیر است.

در واقع می‌توان گفت

سنسور وزن، برای حذف کردن فرآیندهای زمان‌گیرِ مدیریتی، مورد استفاده قرار می‌گیرد. این ماژول در کنار کاهش هزینه‌های سازمانی به صورتی کاملا چشم‌گیر، دقت اطلاعات دریافتی را افزایش داده و تصمیم‌گیری‌های سازمانی را اثربخش خواهد کرد. البته باید این موضوع را نیز به خاطر داشته باشید که سنسور وزن را باید به نوعی از ردیاب وصل کنید که قابلیت ارسال داده‌های این سخت‌افزار را داشته باشد. جدیدترین انواع ردیاب خودرویی در بازار هستند که می‌توانند به سنسور متصل شده و اطلاعات مورد نیاز مدیران را برای آن‌ها ارسال کند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *