16 خرداد 1402 11:54 ق.ظ

تحول دیجیتال در حمل و نقل
تحول دیجیتال در حمل و نقل

تحول دیجیتال در حمل و نقل، فرصت یا تهدید

تحول دیجیتال در حمل و نقل، فرآیندی است که می‌تواند کلیه‌ی امور را مختل کند، اما این اختلال مقطعی است و به مرور حل می‌شود.

فهرست محتوا

تحول دیجیتال در حمل و نقل، فرآیندی است که می‌تواند کلیه‌ی امور را مختل کند، اما این اختلال مقطعی است و با ادامه‌دار شدن فرآیند و آموزش دیدن نیروهای سازمانی، تحول دیجیتال تغییرات مثبت خود را نشان می‌دهد. به مرور زمان مدیران متوجه می‌شوند که ناکارآمدی‌ها و تمام مشکلات سیستم، با دیجیتالی شدن در حال بهبود و رفع شدن است.

به‌عنوان مثال آن‌ها خواهند دید که اثرات عمیق زیست‌محیطی را تنها با تحول دیجیتال در حمل و نقل می‌توان ایجاد کرد. در طول دو دهه‌ی گذشته با روی کار آمدن اینترنت در تمامی نقاط جهان، دسترسی به آن به‌وسیله‌ی تلفن‌های همراه و گوشی‌های هوشمند، زندگی روزمره‌ی ما نیز تحت تاثیر قرار گرفت. همه چیز در اطرافمان دیجیتالی شد و این موضوع را به‌خوبی دریافتیم که برای ماندن در دنیای رقابت، باید به دیجیتالی شدن بیندیشیم.

در این متن از وبلاگ دلفین در نظر داریم درباره‌ی مزایا و معایب تحول دیجیتال در حمل و نقل صحبت کنیم. اگر شما هم ترس از دیجیتالی کردن کسب‌وکارتان را دارید، با ما همراه باشید.

ضربه‌ی ویرانگر تحول دیجیتال در حمل‌ونقل، به این صنعت

خیلی از مدیران در سازمان‌ها به این موضوع فکر می‌کنند که دیجیتالی شدن داده‌ها و ثبت اتومات آن‌ها و در ادامه حذف شدن کلیه اسناد کاغذی می‌تواند ضربه‌ی بزرگی به صنعت حمل‌ونقل وارد کند. در واقع آن‌ها بر این باورند که داده‌های دیجیتالی به‌راحتی حذف می‌شوند و به ناگهان ممکن است هیچ داده‌ای در دست نباشد، اما این موضوع با فن‌آوری ابری، موضوعی پیش پا افتاده است. به‌عبارتی، دیگر هیچ داده‌ای به هیچ عنوان از دست نخواهد رفت.

اگر به روند تولید داده‌ها فکر کنیم، می‌بنیم که از گذشته تاکنون نوع داده‌هایی که مورد توجه سازمان‌ها قرار گرفته است و تصمیمات آن‌ها را تحت‌الشعاع قرار داده است، کاملا با گذشته متفاوت است. شاید در گذشته‌ای نه‌چندان دور در یک شرکت حمل‌ونقلی، آگاهی از اینکه خودرو در چه ساعتی سازمان را ترک کرده و در چه ساعتی به مقصد رسیده است، می‌توانست مدیران را در تصمیم‌گیری‌ها یاری کند و حتی این قابلیت را داشت که آن‌ها را در صدر صنعت قرار داده و رهبر باز کند، اما اکنون دیگر آن زمان نیست.

شما برای رهبری یک بازار نیازمند تصمیم‌گیری‌های بهتری هستید. این نوع تصمیم‌گیری نیز نیازمند داده‌هایی دقیق‌تر و لحظه‌ای‌تر دارد. آنچه که مسلم است این است که هر تغییری با درد همراه است. نمی‌توانید از درد مصون بمانید ولی تغییر کنید. این اصل درباره‌ی تحول دیجیتال در حمل و نقل نیز خود را به‌خوبی به نمایش گذاشته است و شما نمی‌توانید تصمیم به دیجیتالی شدن بگیرید، اما همچنان به ثبت داده‌های کاغذی بپردازید یا اینکه هیچ آموزشی در این مورد نبینید.

زمانی سازمان شما با روند تحول دیجیتال همراه شده است که تک‌تک کارمندان آموزش دیده باشند و بدانند که قرار است در نهایت چه ارزشی دریافت کنند. صنعت حمل‌ونقل، تحول دیجیتال را با سرعت کمتری نسبت به سایر صنایع پذیرفته است. این نرخ آهسته‌تر پذیرش دیجیتال، خطرات عظیمی را به‌همراه دارد که اگر نادیده گرفته شوند، حتی برای بزرگترین بازیگران تثبیت شده در تجارت می‌توانند فاجعه‌بار باشند.

از آنجایی که تمامی صنایع با حمل‌ونقل ارتباط مستقیم دارند، زمانی که دیگر صنایع به‌صورت دیجیتالی متحول شده‌اند، این ساکن بودن صنعت حمل‌ونقل می‌تواند فاجعه‌بار باشد. درست مانند یک حلقه‌ی گمشده عمل می‌کند که می‌تواند یک فرآیند کلی را با اختلال روبه‌رو کند. به‌عنوان مثال بیایید یک فرآیند را با هم متصور شویم. اگر شما یک عمده‌فروش باشید که بخواهید کالای خود را به دست خرده‌فروش‌ها برسانید، نیازمند یک شبکه‌ی حمل‌ونقلی هستید که بتواند این کار را برایتان انجام دهد.

اگر شما فرآیند کاری کاملا دیجیتالی شده داشته باشد، سمت عمده‌فروش نیز این فرآیند از حالت سنتی خارج شده و نوین شده باشد، سنتی عمل کردن صنعت حمل‌ونقل می‌تواند فرآیند کاری شما را نیز با اختلال روبه‌رو کند. درست مانند یک حلقه‌ی زنگ زده در یک زنجیر عمل می‌کند و هر آن فرآیند را به‌کلی از هم متلاشی خواهد کرد. به همین دلیل است که تحول دیجیتال در حمل و نقل اهمیت بیشتری نسبت به دیگر صنایع پیدا می‌کند.

مهم‌تر از آن، تحول دیجیتال در حمل و نقل اهمیت فزاینده‌ای پیدا می‌کنند. چراکه به شرکت‌های کوچک اجازه می‌دهند تا دسترسی جهانی داشته باشند و با غول‌های این بخش رقابت کنند. طی چند سال آینده، دیگر هیچ صنعتی داده‌هایش را به‌صورت سنتی ثبت نخواهد کرد. پس اگر صنعتی بخواهد در این مسیر مقاومت کند، عملا قدم‌های ابتدایی نابودی خود را برداشته است.

مطالب مرتبط:
۶ مهارت لازم برای حضور در عصر دیجیتال

تحول دیجیتال در حمل‌ونقل، یعنی هموار شدن مسیر کسب‌وکار

تحول دیجیتال در حمل‌ونقل یعنی هموار شدن مسیر کسب‌وکار

با توجه به اینکه صنعت حمل‌ونقل از ناکارآمدی‌های بسیار قابل‌توجهی رنج می‌برد، تحول دیجیتال می‌تواند مثل آبی بر آتش این صنعت باشد. برای مثال، آنچه که صاحبان این صنعت عنوان کرده‌اند این است که ۵۰ درصد کامیون‌ها در سفر برگشت خود پس از تحویل کالا به مقصد، خالی به مبدا بازمی‌گردند. اگر به هزینه‌هایی که این ناوگان متحمل می‌شوند فکر کنیم می‌بینیم که این معضل، درست مانند یک دمل چرکی در حال آلوده کردن تمامی بخش‌های صنعت است.

آنچه که تحول دیجیتال برای مدیران صنعت حمل‌ونقل به‌همراه دارد، ارائه‌ی راهکارهایی نوین برای مشکلاتی از این دست است. از طرفی، آلودگی محیط‌زیست توسط ناوگان خودرویی، موضوعی است که نمی‌توان از آن به‌راحتی گذر کرد. این تحول دیجیتال و راهکارهای آن است که می‌تواند به کسب‌وکارها کمک کند تا رسالت خود در جهت حفظ محیط‌زیست را عملی کنند و به بلوغ برسانند.

پتانسیل ایجاد ارزش با تحول دیجیتال

پتانسیل ایجاد ارزش با تحول دیجیتال

تجزیه‌و‌تحلیل‌ها نشان می‌دهد که ۱.۵ تریلیون دلار ارزش برای بازیگران حمل‌ونقل و ۲.۴ تریلیون دلار منافع اجتماعی در صورت عدم توجه به تحول دیجیتال در حمل و نقل، تا سال ۲۰۲۵، در خطر است. به‌عبارت دیگر، ذی‌نفعان و سهامداران صنعت باید توجه داشته باشند که دیگر دنیا دنیای رقابت سنتی نیست. آن‌ها باید با هم دست همکاری دهند و در کنار یکدیگر به توسعه‌ی این صنعت کمک کنند. تنها با این کار است که می‌توان به آینده‌ی روشن آن امید داشت. با توجه به پتانسیل موجود، یعنی ارزش بسیار بالای ایجاد شده برای جامعه نسبت به صنعت، ابتکارات تحول دیجیتال باید در اولویت قرار گیرد.

۵ عنصر کلیدی تحول دیجیتال در حمل‌ونقل

ما ۵ موضوع را شناسایی کرده‌ایم که در دهه‌های آینده بر تحول دیجیتالی صنعت حمل‌ونقل نقش اساسی خواهند داشت:

  • سرویس‌های اطلاعاتی

سرویس‌های اطلاعاتی دیجیتالی، داده‌ها را در قلب فرآیندها قرار داده‌اند. از همین‌رو بخش‌هایی به سازمان‌ها اضافه می‌شوند که وظیفه دارند داده‌ها را به‌خوبی آنالیز کرده و از آن‌ها به‌عنوان خوراک سازمانی استفاده کنند. این ورودی‌های اثربخش هستند که می‌توانند باعث افزایش بهره‌وری در سازمان شوند.

  • سرویس‌های لاجستیک

سرویس‌های لجستیک دیجیتالی به کسب‌وکارها کمک می‌کنند تا به‌خوبی رشد کنند. همچنین این سرویس به کسب‌وکارها کمک می‌کند تا رضایت مشتریان خود را به حداکثر برسانند و به‌خوبی بتواند در شهرهای بزرگ فعالیت کنند.

  • روش‌های جدید جابه‌جایی محصولات

با روی کار آمدن داده‌های دیجیتالی و امکان کنترل کردن محصولات از راه دور، روش‌های نوینی همچون حمل محصولات با پهپادها به بازار معرفی شدند. ثبت دیجیتالی داده‌های تولید شده توسط این پهپادها، مدیریتشان را به‌خوبی فراهم کرده است.

  • اقتصاد بر پایه‌ی بازیافت

اقتصاد بر پایه‌ی بازیافت، معتقد است باید محصولاتی را به بازار معرفی کرد که کمترین آسیب را به محیط‌زیست وارد می‌کنند. آن‌ها بر این باور هستند که داده‌های ثبت شده از ناوگان خودرویی، می‌تواند شرایطی را فراهم کند که میزان گازهای گلخانه‌ای به حداقل رسیده و آلودگی هوا کاهش پیدا کند.

  • خودروهای اشتراکی

ایجاد فضایی برای پیاده‌سازی خودروهای اشتراکی، شرایطی است که با تحول دیجیتال فراهم می‌شود.

۳ سوال کلیدی که رهبران حمل‌ونقل باید از خود بپرسند

ما سه سؤال کلیدی را برای رهبران و ذینفعان صنعت لجستیک مطرح کرده‌ایم که پیش از هر اقدامی باید به آنها پاسخ دهند:

اولین سوال این است: آیا بازیگران بزرگ‌تر صنعت، باید به سرمایه‌گذاری در مقیاس‌بندی پلتفرم‌های بسته‌ی موجود خود ادامه دهند، یا باید مدل‌های کسب‌وکار جدیدی مانند پلتفرم‌های جمع‌سپاری و تجزیه‌وتحلیل را به‌عنوان یک سرویس، اضافه کنند؟

دومین سوال این است که: چگونه ذی‌نفعان لجستیک می‌توانند مشوق اجرای سریع‌تر ظرفیت انبار و حمل‌ونقل مشترک برای بهره‌مندی از مزایای اجتماعی و مشتریان قابل توجه باشند؟

سومین سوال این است که: لجستیک 13 درصد از کل انتشار گازهای گلخانه‌ای در سطح جهان را تشکیل می‌دهد. با توجه به توافقنامه COP21 در پاریس، سهامداران صنعت چگونه می‌توانند به‌سرعت در مورد توسعه‌ی رویکردهای ایمن و قابل اعتماد برای فناوری‌های سازگار با محیط‌زیست مانند کامیون‌های خودران و هواپیماهای بدون سرنشین به توافق برسند؟

پس این سه سوال اساسی را باید قبل از هر اقدامی پاسخ دهید.

مطالب مرتبط:
مقصد نهایی تحول دیجیتال در کسب‌وکارها کجاست؟

سخن آخر اینکه

صنعت حمل‌ونقل در تمامی صنایع ما نفوذ کرده است. به همین دلیل در صورت عدم توجه آن به تحول دیجیتال تمامی صنایع تحت تاثیر قرار خواهند گرفت. این صنعت، درست مانند یک طناب، بقیه بخش‌ها را به یکدیگر متصل کرده است. پس توجه ویژه به میزان پیشرفت آن می‌تواند امور بخش‌های دیگر را به‌آسانی پیش ببرد. البته باید به این نکته نیز اشاره کرد که باید بازیگران حاضر در صنعت حمل‌ونقل را قانع کرد که دیگر روش‌های سنتی پاسخگوی نیازهایشان نیست.

باید قدمی فراتر برای پیشرفت بردارند. پیشرفت بازار و صنایع دیگر، اجازه‌ی درجا زدن را به صنعت حمل‌ونقل نخواهد داد. تحول دیجیتال در حمل و نقل، قدمی قطعی است که باید برداشته شود.

 

منبع: