آخرین اخبار و مقالات حوزه مدیریت ناوگان و ردیابی خودرو

16 خرداد 1402 11:59 ق.ظ

16 خرداد 1402 11:59 ق.ظ

مانیتورینگ دما
مانیتورینگ دما

مانیتورینگ دما و مدیریت ناوگان پخش و توزیع با ردیاب خودرو

با تاثیر مانیتورینگ دما و مدیریت یکپارچه و از راه دور ناوگان خودروهای یخچال‌دار و مزایای آن بیشتر آشنا شوید.

فهرست محتوا

مانیتورینگ دما با جلوگیری از تغییرات دمای یخچال خودرو، از فساد مواد غذایی، بهداشتی و دارویی پیشگیری کرده و می‌تواند در سازمان‌ها صرفه‌جویی چندین میلیونی، ایجاد کند. همچنین با مدیریت این ناوگان از راه دور و کنترل فاکتورهایی چون رفتار راننده، مسافت پیموده شده و لوکیشن‌های آن‌ها، می‌توان از احتمال آسیب دیدن خودرو و سرقت آن، کم کرد.

در این متن از وبلاگ دلفین در نظر داریم تاثیر مانیتورینگ دما و مدیریت یکپارچه و از راه دور بر ناوگان یخچال‌دار را بررسی کرده و از مزایای آن بگوییم، با ما همراه باشید.

مانیتورینگ دما و تاثیر آن بر حمل زنجیره سرد

مانیتورینگ دما و مدیریت ناوگان در پخش مواد غذایی و دارویی با ردیاب خودرو-1

سیستم مانیتورینگ دما از راه دور، یک بخش حیاتی در مدیریت زنجیره سرد است. به ویژه هنگامی که میزان مواد غذایی هدر رفته در سال را در نظر می‌گیریم. تقریبا یک سوم مواد غذایی تولید شده در سطح جهان سالانه دور ریخته می‌شود که مجموعاً ۳۵ میلیارد دلار ضرر مالی و ۱.۳ میلیارد تن زباله ایجاد می‌کنند. به عنوان مثال، ایالات متحده به تنهایی بیش از ۴۰ درصد از کل مواد غذایی تولید شده را هدر می‌دهد.

آیا می‌‌دانستید ۱۲ درصد از زباله‌های ایجاد شده از ضایعات غذا، زمان توزیع، تولید می‌شوند؟ در واقع این رانندگان بوده‌اند که با رانندگی خشن باعث آسیب به محموله شده، تصادف کرده‌اند و یا با کنترل نکردن دمای یخچال، باعث فاسد شدن مواد غذایی، بهداشتی و دارویی شده‌اند.

پس بخش زیادی از زباله‌ها، پیش از رسیدن مواد غذایی به مصرف کننده، تولید می‌شود. سیستم‌های مانیتورینگ از راه دور مانند سنسور دمای یکپارچه شده با ردیاب خودرویی، این امکان را فراهم می‌کند که دمای یخچال خودرو را با توجه به موقعیت جغرافیایی قرار گرفته، دریافت کنید. به عبارتی شما می‌توانید دمای یخچال را به عنوان رویداد تعریف کرده و در صورت تغییر دما، هشدار دریافت کنید.

در ادامه در نظر داریم انواع ردیاب خودرویی موجود در بازار را معرفی کنیم که پیش از ورود به بازار بدانید با چه سبد محصولاتی روبه‌رو خواهید شد و بتوانید از متن این بخش به عنوان یک راهنمای خرید ردیاب خودرو بهره ببرید.

سیستم‌های مانیتورینگ دما چیست؟

مانیتورینگ دما و مدیریت ناوگان در پخش مواد غذایی و دارویی با ردیاب خودرو-2

سیستم‌های پایش و مدیریت دما می‌تواند شرایطی را برای مدیران ایجاد کند که دمای یخچال خودرو را از راه دور دریافت کرده و از فساد مواد غذایی و دارویی جلوگیری کنند. سنسور دمای نصب شده می‌تواند به وسیله بلوتوث با ردیاب ارتباط گرفته یا اینکه با سیم‌کشی از کابین به ردیاب خودرو متصل شود.

البته ما به مشتریان خود، مدل سیم‌کشی را پیشنهاد می‌کنیم که خطای کمتری داشته و امکان قطع و وصل شدن آن، کمتر است. با استفاده از این راهکار یخچال‌ها به سیستم مانیتورینگ دما تجهیز می‌شوند.

اطلاعات دمای یخچال را به صورت لحظه‌ای در اختیار مدیران گذاشته و امکان دریافت هشدار را نیز برای آن‌ها فراهم می‌کند. همچنین مدیران می‌توانند از داده‌های ثبت شده به عنوان مدرک استفاده کرده و در صورت ایجاد هر مشکلی داده‌ها را در اختیار مشتریان قرار دهند.

حفظ دمای یخچال و تاثیرات آن بر بهبود مدیریت ناوگان

مانیتورینگ دما و مدیریت ناوگان در پخش مواد غذایی و دارویی با ردیاب خودرو-3

شما در حمل مواد غذایی دو مورد را باید مد نظر داشته باشید، اول از همه حفظ سلامت محموله و پس از آن ایجاد رضایت در مشتریان نهایی. حال بیایید روند حمل مواد غذایی و بهداشتی و دارویی را با یک مثال در نظر بگیریم. شما مدیر لجستیک یک شرکت حمل و نقل هستید که ناوگان شما یخچال‌دار نیز هستند.

بسیاری از شرکت‌های تامین مواد غذایی، بهداشتی و دارویی از ناوگان شما برای حمل محموله خود استفاده می‌کنند. به تازگی با یک شرکت دارویی قرارداد بسته‌اید که مواد دارویی آن‌ها را از شیراز به اصفهان ببرید. حال چه مواردی برای شما مهم است؟

۱. کاهش هزینه

هزینه ساخت مواد دارویی و زمانی که برای آن صرف شده است، خود یک محرک است برای اینکه شما در جابجایی این مواد دقت کافی داشته باشید. با کنترل دمای یخچال، از فساد محموله جلوگیری می‌شود.

۲. افزایش رضایت مشتریان

اطمینان خاطر کامل از اینکه محموله به هیچ عنوان از دست نمی‌رود، خود یک عامل برجسته در ایجاد خشنودی در مشتریان است. همچنین، شما می‌توانید در طول حرکت خودرو به سمت مقصد، پنل کنترل را در اختیار مشتریان قرار دهید که آن‌ها خود بتوانند ناوگان خودوریی را از راه دور مدیریت کنند.

۳. حفظ محیط زیست

با کاهش میزان زباله تولید شده، شما نقشی اساسی در حفظ محیط زیست خواهید داشت. نه‌تنها مواد اولیه کمتری مورد استفاده قرار می‌گیرد، بلکه انرژی کمتری نیز برای از بین بردن زباله‌ها به کار گرفته خواهد شد.

۴. کاهش ناکارآمدی

رانندگان، دیگر نگران از دست رفتن محموله نیستند. در بیشتر موارد رانندگان نیز از خاموش بودن یخچال آگاهی نداشته و بدون آگاهی از اتفاق رخ داده، مسیر را طی کرده‌اند. نمی‌شود با اطمینان گفت که رانندگان مقصر هستند یا خیر.

اما با ایجاد سیستم کنترلی و ساختن اکانت بر روی موبایل رانندگان، دیگر رانندگان از تمامی اتفاقات رخ داده در یخچال آگاه بوده و بلافاصله در صورت خاموش شدن یخچال، هشدار دریافت می‌کنند.

۵. افزایش عدالت

در شرایطی که داده‌ها کاملا واقعی و دقیق هستند، می‌توان میزان دخالت رانندگان در شرایط به وجود آمده را به درستی تعیین کرد. اگر راننده هشدار دریافت کرده و هیچ اقدامی برای بهبود شرایط نکرده باشد، مقصر بوده و می‌توان از وی غرامت گرفت. اما در شرایط قبلی، نمی‌توان این انتظار را از راننده داشت که با طی کردن هر چند کیلومتر از خودرو پیاده شده و یخچال را چک کند.

مطالب مرتبط:
شرح وظایف مدیر لجستیک و نقش ردیاب خودرو در کاهش پیچیدگی این وظایف

۴ ویژگی برای ارزیابی یک سیستم مانیتوریگ دما

مانیتورینگ دما و مدیریت ناوگان در پخش مواد غذایی و دارویی با ردیاب خودرو-2

هنگام ارزیابی یک سیستم جدید نظارت از راه دور بر دما، مهم است که نیازهای ناوگان خود را در نظر داشته باشید. در اینجا ۴ نکته مهم برای ارزیابی یک سیستم مانیتورینگ وجود دارد:

۱. اتصال به ردیابی که بتواند اطلاعات نقاط کور را حفظ کند

ناوگان حمل و نقل، تمامی مسیرها را طی می‌کنند. ممکن است وارد مسیرهایی شوند که آنتن‌دهی موبایل وجود ندارد. پس باید ردیاب خودرویی یکپارچه شده با سنسور دما بتواند داده‌های کلیه مسیر را ثبت کرده و با رسیدن به اولین محل با قدرت آنتن‌دهی بالا، داده‌های ثبت شده را ارسال کند.

۲. از سنسور بلوتوثی استفاده می‌کنید، عمر سنسور را در نظر بگیرید

علی‌رغم راحت‌تر بودن فرآیند نصب این دسته سنسورها، احتمال قطع شدن آن‌ها و همینطور خطا در ارسال داده وجود دارد. پیش از استفاده از آن، از با کیفیت بودن آن اطمینان حاصل کنید.

۳. سنسور دمایی که به کار گرفته می‌شود باید ضد آب و رطوبت باشد

فضای داخلی یخچال، فضایی مرطوب است. اگر سنسور دما در برابر رطوبت و آب مقاومت نداشته باشد، بلافاصله از بین رفته و هزینه خرید سیستمی دیگر را به سازمان تحمیل می‌کند.

۴. نوع گزارشاتی که دریافت می‌کنید باید ایده‌آل باشد

شما از دسته افرادی هستید که با تصاویر ارتباط بهتری برقرار می‌کنید؟ پس نمودارها و گزارشات نموداری به شما کمک بیشتری می‌کنند. از دسته افرادی هستید که با اعداد میزان دقت رانندگان را بررسی می‌کنید؟ پس گزارشات جدولی بسیار کارساز خواهد بود. سامانه‌ای که در اختیار شما قرار می‌گیرد باید گزارشاتی مبتنی بر نوع نیاز شما در اختیارتان قرار دهد.

مطالب مرتبط:
سنسور دما و مانیتورینگ زنجیره سرد با سامانه دلفین

مدیریت از راه دور ناوگان حمل مواد غذایی و بهداشتی

مانیتورینگ دما و مدیریت ناوگان در پخش مواد غذایی و دارویی با ردیاب خودرو-5

زنجیره سرد، تنها به مدیریت دما نیاز ندارد، فاکتورهایی چون کنترل رفتار رانندگان نیز از اهمیت بسیاری برخوردار است. همچنین مدیران نیازمند راهکارهایی هستند که بتواند ناوگان خودرویی و دارایی‌های سازمانی را از سرقت محافظت کند. یکی از راه‌های حفظ دارایی از سرقت، دنبال کردن موقعیت جغرافیایی خودرو به صورت لحظه‌ای است.

شما با نصب یک ردیاب خودرو بر روی ناوگان خودرویی می‌توانید موقعیت جغرافیایی را به صورت لحظه‌ای دریافت کنید. در این میان اضافه کردن هر سنسور و یکپارچه شدن آن با خودرو کمک می‌کند که اطلاعات سنسور با توجه به موقعیت جغرافیایی ارسال شود.

در زنجیره سرد، عدم باز شدن درب خودرو از محل حرکت تا محل تخلیه بار از اهمیت زیادی برخوردار است. شما با تجهیز ناوگان خودرویی به سنسور درب خودرو و تعریف کردن این فاکتور به عنوان رویداد، گزارشات مربوط به وضعیت درب خودرو را به طور کامل دریافت کرده و در صورت باز شدن درب، هشدار دریافت خواهید کرد.

مطالب مرتبط:
معرفی کامل ردیاب خودرو دلفین به همراه کاتالوگ محصول

در نهایت

مدیریت مجموعه ناوگان خودرویی نوین با روش‌های سنتی، دیگر امکان‌پذیر نیست. شما در برابر آنچه خودروهای سازمان حمل می‌کنند مسئولیت دارید، پس بهتر است با استفاده از روش‌های نوین، اطمینان خاطر از امنیت و سلامت محموله را ایجاد کنید.

روش‌های سنتی با میزان خطای بالایی که دارند هرگز نمی‌توانند انتظارات مشتریان و مدیران بالادستی را فراهم کنند. در آخر باید به این نکته اشاره کنیم که، شما با استفاده از سامانه مدیریت ناوگان خودرویی و بکارگیری بهترین ردیاب خودرو با توجه به نیازهای خود، علاوه بر رضایت مدیران سازمانی، توانسته‌اید امنیت رانندگان را فراهم کرده و آن‌ها را به حقوق واقعی آن‌ها برسانید و نتیجه همه این امور این است که مشتریانی راضی و وفادار دارید که از کار کردن با مجموعه شما احساس خشنودی می‌کنند. چیزی که هدف نهایی هر سازمانی است.

 

منابع: