آخرین اخبار و مقالات حوزه مدیریت ناوگان و ردیابی خودرو

16 خرداد 1402 11:54 ق.ظ

16 خرداد 1402 11:54 ق.ظ

تحول دیجیتال در صنعت خودرو
تحول دیجیتال در صنعت خودرو

8 مورد استفاده از تحول دیجیتال در صنعت خودرو

در این متن از وبلاگ دلفین، در نظر داریم تا از تاثیرات تحول دیجیتال در صنعت خودرو و به‌صورت اختصاصی مسئله‌ی امنیت رانندگان، سخن بگوئیم.

فهرست محتوا

صنعت خودروسازی در آستانه‌ی یک اختلال فنی قابل توجه است. زیربنای Industry 4.0 و نسل بعدی اشیاء متحرک، ظهور سریع هوش مصنوعی، اتوماسیون هوشمند، تجزیه‌وتحلیل پیش‌بینی‌کننده، داده‌های عظیم و تحول دیجیتال در صنعت خودرو است که بینش‌هایی بلادرنگ و سرعتی برای فعال کردن نوآوری قدرتمند و تغییر روش عملکرد شرکت‌های خودروسازی، ارائه کرده است.

پیشرفت تکنولوژی و تحول دیجیتال در صنعت خودرو، مدل‌های تجاری جدیدی را آغاز کرده است. علاوه بر این، سازمان‌ها باید با تغییر انتظارات مشتری سازگار شوند و اطمینان حاصل کنند که می‌توانند مشارکت مشتری را با تمامی محصولات و سرویس‌های خود همراه کنند. درواقع باید خدمات و محصولات را به‌شکلی ارائه داد که مشتریان تصور کنند محصول، به‌صورت شخصی و معنادار ارائه شده است.

در این متن از وبلاگ دلفین، در نظر داریم تا از تاثیرات تحول دیجیتال در صنعت خودرو و به‌صورت اختصاصی مسئله‌ی امنیت رانندگان، سخن بگوئیم. اگر شما هم به این موضوع علاقه دارید، با ما همراه باشید.

تحول دیجیتال در صنعت خودرو و تاثیر آن بر تقاضا و عرضه

همه‌گیری کرونا منجر به چالش‌های بی‌سابقه‌ای شده است. تولید را متوقف کرده و بر تقاضا و عرضه تأثیر گذاشته است. این بیماری و دوران قرنطینه، باعث شد تا هزاران کارگر در کارخانه‌های تولید خودرو به مکان‌های دورافتاده منتقل شوند.

اکنون، در حالی که صنعت خودرو با دقت مسیر بهبود را طی می‌کند، رهبران صنعت شروع یک حالت عادی جدید را نشان می‌دهند. آن‌ها نام این حالت جدید را تحول دیجیتال گذاشته‌اند. صنعت خودرو، دیگر فقط به «ساخت، خرید، خدمات و فروش» خلاصه نمی‌شود. به‌عبارتی، شرکت‌های خودروسازی اکنون باید یک «پلتفرم خودروی متصل» بسازند که با تمام سیستم‌های اطراف یکپارچه شده و تجاربی قوی و یکپارچه را برای مشتریان فراهم کند.

مطالب مرتبط:
مدیریت هوشمند ناوگان حمل‌ونقل با تحول دیجیتال

موارد استفاده از تحول دیجیتال در صنعت خودرو

در زیر، نگاهی به برخی از موارد استفاده‌ی نوآورانه از هوش مصنوعی، اتوماسیون و تجزیه‌و‌تحلیل داده‌ها که بخشی از تحول دیجیتال هستند، خواهیم داشت که شرکت‌های خودروسازی باید برای چابک‌تر شدن و انعطاف‌پذیری بیشتر، آن‌ها را در نظر بگیرند و زمینه را برای بهبود مستمر در عملیات سازمانی، فراهم کنند.

۱. بهبود تجربه‌ی راننده در خودرو

رانندگان امروزی وقتی در جاده هستند، انتظار دارند اطلاعات لحظه‌ای و معناداری از نظر محتوایی در دسترسشان باشد. آن‌ها برنامه‌ها و سیستم‌های داخلی را می‌خواهند تا نیازهای آن‌ها را پیش‌بینی کنند، فوراً به نیازهایشان پاسخ دهند و تجاربی از یکپارچگی را در اختیار آن‌ها قرار دهند.

1. بهبود تجربه‌ی راننده در خودرو

در دلفین، می‌توانیم از ماژول کنترل رفتار راننده استفاده کرده و تجربه‌ی خوبی از رانندگی غیرتهاجمی و حتی متصل را ایجاد کرد. برای مدرن‌سازی تجربیات راننده در خودرو با هوشمندسازی ارائه‌ی لحظه‌ای موقعیت مکانی و دستیارهای مجازی که با ردیاب خودرو فراهم شده‌اند، استفاده می‌کنیم.

۲. ردیابی و برنامه‌ریزی مسیر بهینه

یکی از قابلیت‌های سنسورهایی که بر روی ناوگان خودرویی نصب می‌شوند این است که می‌توانند موقعیت لحظه‌ای ناوگان را در اختیار رانندگان قرار دهند. در ادامه حتی این شرایط فراهم شده است که مسیری بهینه را برای آن‌ها ارسال کنند تا بتوانند تجربه‌ی رانندگی بهتری داشته باشند. به‌طور خلاصه می‌توان گفت این قابلیت:

  • توصیه‌ها و هشدارهای شخصی شده بر اساس مکان، اولویت‌ها و موقعیت ارائه می‌کند.
  • نظارت و ایمنی راننده با استفاده از حسگرهای اینترنت اشیا و خدمات هوش مصنوعی مبتنی بر صدا را فراهم می‌کند.

۳. ارائه‌ی اطلاعات مختلف در داخل خودرو

با تحول دیجیتال در صنعت خودرو، شرکت‌های خودروسازی می‌توانند نقشه‌ها، قابلیت‌های مسیریابی و خدمات مکانی را به وسایل نقلیه اضافه کنند. علاوه بر این، راهکار عنوان شده شرایطی را ایجاد می‌کند که حتی می‌توان با قابلیت‌هایی چون تجسم‌سازی داده‌ها و نمایش حرارتی آن‌ها بر روی نقشه، تحلیل زیبایی از داده‌ها را ارائه داد.

همچنین، دستیارهای مجازی مبتنی بر صدای هوشمند که با نقشه‌ها و سایر خدمات شخص ثالث ادغام شده‌اند، می‌توانند نیازهای راننده را پیش‌بینی کنند، زمینه را درک کنند، به سؤالات پاسخ دهند و با استفاده از بینش داده‌های ابری، تجربه‌ای یکپارچه ایجاد کنند. از لحظه ورود راننده به خودرو تا زمانی که آن را ترک می‌کنند، حسگرهای اینترنت اشیاء، می‌توانند رفتار راننده را کنترل کنند. ربات می‌تواند هشدارهای راه دور را در صورت عدم رعایت پروتکل‌های ایمنی توسط راننده، ارسال کند.

۴. تسهیل مدیریت ناوگان با استفاده از تحول دیجیتال

برای شرکت‌هایی که با ناوگان خودرویی کار می‌کنند، تجزیه‌وتحلیل اطلاعات لحظه‌ای مستمر برای بهینه‌سازی مدیریت این دارایی‌های سیار، ردیابی وسایل نقلیه و رانندگان، اصلاح عملیات، پیش‌بینی تغییرات آینده و انتقال دیدگاه‌های کلیدی به ذی‌نفعان مربوطه، ضروری است. پس شما به‌عنوان مدیر یک سازمان، می‌توانید مدیریت ناوگان را با تجزیه‌وتحلیل پیشرفته و هوش مصنوعی، مدرن کنید.

آنچه که از شرکت‌هایی چون دلفین برمی‌آید این است که به مشتریان کمک می‌کنند تا از آخرین ابزارها مثل ردیاب‌ها، یادگیری ماشینی و فناوری‌های تجزیه‌وتحلیل پیشرفته، برای مطالعه‌ی داده‌های موقعیت جغرافیایی و کسب آگاهی از همه‌ی دارایی‌های خود، در یک زمان معین استفاده کنند. این شرکت‌ها می‌توانند ربات‌های هوش مصنوعی را در سیستم، توسعه داده و مستقر کنند که دیدگاهی‌هایی لحظه‌ای درباره‌ی تأخیر، ازدحام و سایر مسائل ارائه می‌کنند، در حالی که حسگرهای متصل به اینترنت اشیا، تجربه‌ی کلی حمل‌ونقل را اصلاح و بهبود می‌بخشند.

4. تسهیل مدیریت ناوگان با استفاده از تحول دیجیتال

حسگرهای IOT داخلی، اطلاعات مربوط به عملکرد خودرو را جمع‌آوری می‌کنند، آن را به ابر منتقل، خطرات یا نقص‌های احتمالی را ارزیابی و به‌روزرسانی‌های لازم را برای رفع مشکلات اجرا می‌کنند. اطلاعات لحظه‌ای مربوط به راننده و خودرو، تصمیم‌گیری در لحظه را ممکن می‌کند. زیرساخت‌های شهری مربوط به پارکینگ، با ارائه‌ی فضای در دسترس، اقدامات مربوط به کاهش ترافیک را مدیریت می‌کنند.

به‌عنوان مثال، آقای X هزاران خودرو، کامیون و ون تحویل را در سازمان مدیریت می‌کند. از طریق مجموعه‌ای قدرتمند از حسگرهای اینترنت اشیا و ربات‌های مجهز به هوش مصنوعی، داده‌های وسایل نقلیه و رانندگان برای تجزیه‌وتحلیل به یک پلتفرم متمرکز داده ارسال می‌شود. پس آقای X می‌تواند کارهای زیر را با استفاده از داده‌ها، انجام دهد:

  • عملکرد هر راننده را بررسی کند و معیارهایی مانند سرعت، ترمز، مسافت پیموده شده و شتاب را کنترل کند.
  • برای کمک به رانندگان در بهترین مسیرها بسته به الگوهای ترافیکی و پیش‌بینی آب‌وهوا، شبیه‌سازی‌هایی در مقیاس بزرگ را اجرا کند.
  • برای هشدار به خدمه، نگهداری و تعمیرات پیش‌بینی شده و برنامه‌ریزی تعویض، داده‌های لحظه‌ای عملکرد خودرو را دریافت کند.

برای کمک به مدیران ناوگان در افزایش قابلیت اطمینان خودرو و کاهش هزینه‌های عملیاتی، تولیدکننده‌ی خودروهای تجاری، از یک برنامه‌ی جمع‌آوری و تجزیه‌وتحلیل داده‌های دیوایس‌های نصب شده بر روی خودروهای متصل به ابر، استفاده کرد. شرکت دلفین اسپادانا که برای کمک به مدیران ناوگان در تصمیم‌گیری‌های آگاهانه و مبتنی بر داده، طراحی شده است به شرکت‌ها کمک می‌کند عملکرد خودرو را بهتر درک کنند، زمان ترافیک جاده‌ای را تعیین کرده و بهره‌وری سوخت را بهبود بخشند.

در نتیجه، مشتریان می‌توانند عملکرد بد مصرف سوخت را درک کنند (خواه رفتار راننده باشد یا مشکلی مانند بار خودرو) و به‌سرعت به مشکلات در حال ظهور در یک ناوگان واکنش نشان دهند.

مطالب مرتبط:
تحول دیجیتال در حمل‌ونقل، فرصت یا تهدید

۵. افزایش چابکی و کارایی سازمانی با استفاده از نرم‌افزارها

شرکت‌های جهانی خودرو، هزاران کارمند را در بخش‌های مختلف استخدام می‌کنند. برای ابتکارات بزرگ نوسازی، می‌توان گفت اطمینان از یک محصول سفارشی که منجر به تغییر در کل سازمان می‌شود و منابعی که برای استقرار و ایجاد تغییر مصرف می‌کند، ارزش هزینه کردن را دارند.

با این حال، همان سرمایه‌گذاری می‌تواند برای تغییرات تدریجی کوچکی که ممکن است تنها بر یک بخش خاص یا تعداد کمی از کارکنان تأثیر بگذارد، پایان ناپذیر باشد. به‌خصوص اگر سازمان تلاش کند تا خود را به‌عنوان یک شرکت ناب حفظ کند. در چنین سناریویی، توانمندسازی کارکنان برای ایجاد راه‌حل برای مشکلات و ناکارآمدی‌های روزمره، با پلتفرم‌ها و نرم‌افزارها، می‌تواند هزینه‌ها را کاهش دهد، چابکی را افزایش داده و راهی سریع برای نوآوری ارائه دهد.

تحول دیجیتال در صنعت خودرو همین شرایط را ایجاد کرده است. به هر حال، شرکت‌های خودروسازی باید اطمینان حاصل کنند که کل سازمان، از مدیران گرفته تا کف کارخانه، مجهز به ابزار مناسب و توانمند هستند.

۶. ایجاد تحول دیجیتال در دفاتر کار

سهامداران در صنعت خودرو، سازندگان تجهیزات اصلی یاOEM ها و فروشندگان، باید اطمینان حاصل کنند که کل سازمان، از مدیران گرفته تا کارگران کارخانه، در این ارتباط یکپارچه قرار گرفته‌اند و به‌طور مؤثر با تغییرات ایجاد شده همکاری می‌کنند و به اطلاعات مناسب در زمان مناسب دسترسی دارند.

6. ایجاد تحول دیجیتال در دفاتر کار

اهمیت همکاری بسیار افزایش یافته است؛ زیرا صنعت خودروسازی با اخلال‌گرانی زیادی در خودروهای مشترک، وسایل نقلیه‌ی خودران، خودروهای متصل مواجه است. در نتیجه، شرکت‌های خودروسازی باید یک محل کار مدرن در فضای ابری بسازند که دستگاه‌ها، داده‌ها، فرآیندها و روابط را متحد می‌کند، به تیم‌ها اجازه می‌دهد تا به شیوه‌ای تاثیرگذار با هم ارتباط برقرار کنند و با بارگیری وظایف تکراری، جریان کار را ساده‌تر می‌کند.

۷. ایجاد یک سازمان متصل، توانمند و سازنده با تحول دیجیتال در صنعت خودرو

هربرت لونینگر، رئیس خدمات محل کار دیجیتال در پورشه انفورماتیک، می‌گوید: «کارکنان به روشی سیار برای کار نیاز دارند که آن‌ها را قادر می‌سازد تا به‌راحتی با همکاران، شرکا و مشتریان از طریق به اشتراک‌گذاری داده‌ها، تعامل کنند.»

هولدینگ پورشه، نماینده‌ی برندهای گروه فولکس‌واگن، خرده‌فروشی، واردات و ارائه‌ی خدمات پس از فروش به کاربران در ۲۷ کشور جهان است.

۸. برآورده کردن انتظارات مشتریان که به‌سرعت در حال تغییر است

در عصر دیجیتال، خریداران وسایل نقلیه، اطلاعات زیادی را قبل از حضور در نمایندگی برای تست رانندگی از اینترنت دریافت کرده‌اند. آن‌ها تصمیم خود را در مورد اینکه چه می‌خواهند و چقدر می‌خواهند خرج کنند، تعیین کرده‌اند. در نتیجه، شرکت‌های خودروسازی باید با انتظارات مشتریان در حال تحول، هماهنگی داشته باشند و نحوه‌ی بازاریابی، فروش و نگهداری وسایل نقلیه را تغییر دهند.

مشتریان امروزی، خواستار تجربه‌های دیجیتال همه‌کاناله هستند و در هر نقطه‌ی تماسی از سفرشان با برند، انتظار تعامل شخصی‌شده دارند. نمایندگی‌ها باید یک دیدگاه واحد از هر مشتری ایجاد کنند تا آن‌ها را از تحقیقات آنلاین به خرید واقعی یکپارچه منتقل کند.

صنعت خودروسازی و راه‌حل‌هایی برای مشکلات تجاری روزمره

چگونه شرکت‌های خودروسازی می‌توانند، به‌سرعت راهکارهای منحصربه‌فردی را برای موارد خاص تجاری ایجاد کنند؟

شرکت دلفین با همکاری اپراتورها و دیگر ذی‌نفعان، می‌تواند به صنعت خودروسازی کمک کند تا راه‌حل‌هایی را برای مشکلات تجاری روزمره ارائه کنند. چنین برنامه‌هایی می‌توانند شامل موارد زیر باشند:

  • برنامه‌ی جست‌وجوی ناوگانی که بیرون از سیستم تولید در حال فعالیت هستند
  • ثبت اطلاعات برای حل سریع مشکلات مربوط به ناوگان خودرویی جهت جلوگیری از توقف عملیات
  • خودکار شدن فرآیندهای سازمانی با دریافت اطلاعات از سنسورهای نصب شده بر روی خودروها

تویوتا تاکنون بیش از 400 برنامه را از طریق Microsoft Power Apps ایجاد کرده است. کریس اینگالز ، معمار کسب‌وکار و راه‌حل در تویوتا، توضیح می‌دهد: «لازم نیست نگران طراحی سیستم، زیرساخت یا شبکه باشید. اپلیکیشن‌ها به توسعه‌دهندگان، بهترین روش و طراحی مدل داده محور را ارائه می‌دهند.

چگونه شرکت‌های خودروسازی می‌توانند، به‌سرعت راهکارهای منحصربه‌فردی را برای موارد خاص تجاری ایجاد کنند؟

به‌عنوان مثال، کارمندان تاسیسات تویوتا، اپلیکیشنی را برای افزایش ایمنی و افزایش کارایی در محوطه‌های وسیع، توسعه داده‌اند. این برنامه به کارمندان همه‌ی بخش‌ها اجازه می‌دهد تا با اسکن یک کد QR شناسایی مکان و آپلود یک عکس، به‌سرعت مشکلاتی را که جلب توجه می‌کنند، ثبت کنند. سپس کارمندان تأسیسات، می‌توانند مسائل ایمنی را در اولویت قرار داده و به مشکلات متعدد در همان لحظه، رسیدگی کنند.

در نهایت اینکه

آنچه که اهمیت پیدا می‌کند این است که با تحول دیجیتال در صنعت خودرو، دیگر نمی‌توان همچون ۵ سال پیش عمل کرد. امروزه، همه‌ی پارامترها به‌صورت یکپارچه تغییر کرده است، پس شما هم باید به‌شکل یکپارچه، همه‌ی فرآیندها را دیجیتالی کنید.