سؤالات متداول

سؤالات رایج در زمینه سیستم‌های مدیریت ناوگان و ردیابی خودرو

سؤالات عمومی

مزیت ردیاب خودرویی نسبت به ردیابی موبایل چیست؟
ردیاب خودرویی، خودرو را ردیابی می‌کند؛ این درحالی است که ردیاب موبایل شخص را ردیابی می‌‌کند و اگر راننده خودرو را ترک کند دیگر خودرو قابل ردیابی نیست.

آیا امکان خطا در نمایش موقعیت جغرافیایی وجود دارد؟
دستگاه‌های موجود در بازار با بازه خطایی متفاوت ارائه می‌شوند که این خطا از ۲ متر تا ۱۰ متر تخمین زده شده است. دستگاه دلفین با خطای حداکثر ۵ متر طراحی شده است.

با استفاده از چه ردیابی می‌توان به تمامی موقعیت‌های جغرافیایی دسترسی داشت؟
هیچ ردیابی امکان پوشش نقاط کور و بدون آنتن‌دهی را ندارد. در انتخاب ردیاب باید دقت کرد سخت‌افزاری انتخاب شود که بتواند اطلاعات نقاط کور را ذخیره کند و در اولین فرصت با رسیدن به محل مناسب اطلاعات را به سمت سرور ارسال کند.

تفاوت ردیابی و مدیریت ناوگان چیست؟
ردیابی تنها نشان دادن موقعیت جغرافیایی است. اما دستگاه و سامانه‌ای که با عنوان مدیریت ناوگان به فروش می‌رسد، علاوه بر ردیابی، مدیریت کردن هزینه‌ها، عملکرد و کارکرد خودرو و رانندگان، میزان سلامت خودرو و دیگر شاخص‌ها را نیز در اختیار مدیران و صاحبان ناوگان قرار می‌دهد.

آیا نصب دستگاه به شبکه برق خودرو آسیب می‌رساند؟
بسته به میزان مهارت تیم نصب ممکن است نصب دستگاه به گارانتی و شبکه برق خودرو آسیب برساند. به همین دلیل بهتر است در صورت خریداری سخت‌افزار، از تیم نصب همان شرکت بخواهید که کار نصب را انجام دهند.

اپلیکیشن موبایلی

برای فعال کردن اپلیکیشن ردیابی خودرو مشتریان نیازمند چه اطلاعاتی هستند؟
در ابتدا خودرو بر روی سرور فعال می‌شود. سپس با فعال کردن ماژول سفر و ارسال یوزر و پسورد، کاربران می‌توانند از اپلیکیشن ردیابی خودرو استفاده کنند.

آیا اپلیکیشن، تنها برای سخت‌افزار شرکت دلفین قابل کاربری است؟
خیر؛ اپلیکیشن مدیریت ناوگان و ردیابی، این قابلیت را دارد که برای انواع سخت‌افزار موجود در بازار مورد استفاده قرار گیرد. این درحالی است که شرکت دلفین باید پروتکل مربوط به سخت‌افزار مزبور را داشته باشد.

اپلیکیشن وینا علاوه بر ردیابی چه اطلاعاتی را در اختیار مدیران و کاربران قرار می‌دهد؟
گزارش کامل سفر و همچنین سرویس تعمیرات و نگهداری از جمله اطلاعاتی است که این اپلیکیشن در اختیار مدیران قرار می‌دهد. مدیریت هزینه‌ها، تنظیمات رویدادها، تنظیمات و گزارشات مربوط به کارکرد و عملکرد ناوگان و رانندگان با استفاده از این اپلیکیشن موبایلی امکان‌پذیر است.

مدیریت ناوگان حمل و نقل

راه‌اندازی نرم‌افزار نیازمند چه اطلاعاتی است؟
مشتریان باید برای راه‌اندازی نرم‌افزار، داده‌های مربوط به رانندگان، ناوگان خودرویی و سازمان را به طور کامل در سامانه ثبت کنند. پس از آن هر خودرو نیز باید به راننده مربوطه ارتباط پیدا کند. همچنین اطلاعات مربوط به کاربران برای ثبت عملکرد آن‌ها از الزامات است. در صورتی که از ماژول تعمیرات و نگهداری استفاده می‌کنید، باید اولین سرویس و اطلاعات آن با دقت و جزئیات در سامانه ثبت شود. پس از آن دیگر سرویس‌ها به رانندگان هشدار داده خواهد شد.

خرید نرم‌افزار به چه صورت امکان‌پذیر است؟
نرم‌افزار در دو حالت کلی سرور و لایسنس به فروش می‌رسد. در حالت خرید سرور نرم‌افزار بر روی سرور داخلی سازمان مشتری به فروش می‌رسد. در این حالت مشتریان می‌توانند تنها با پرداخت ۲۰ درصد مبلغ اولیه، خودروهای مورد نظر را به سامانه اضافه کنند. اما در حالت خرید لایسنس با توجه به امکانات فروخته شده، مشتریان ماهیانه ملزم به پرداخت هزینه استفاده از نرم‌افزار خواهند بود.

ماژول تعمیرات و نگهداری چگونه به کاهش هزینه‌های تعمیرات و نگهداری کمک می‌کند؟
با ثبت کلیه داده‌های مربوط به تعمیرات و نگهداری اول، با توجه به داده‌های ثبت شده در سامانه بر اساس کارکرد خودرو، زمان سرویس‌های بعدی به رانندگان و مدیران نقلیه گزارش داده شده و با تعمیرات و نگهداری به‌موقع هزینه‌های ناشی از عدم توجه به تعمیرات و نگهداری کاهش می‌یابد.

محاسبه سوخت مصرفی در سامانه دلفین چگونه است؟
سوخت مصرفی در این سامانه به سه روش متفاوت محاسبه می‌شود. اولین روش نصب سنسور سوخت بر روی مخزن بنزین است. که در این حالت میزان سوخت موجود محاسبه می‌شود. در حالت دوم اطلاعات مربوط به ECU خودرو میزان سوخت مصرفی را اعلام می‌کند، که این روش محاسبه تنها برای خودروهای دارای ECU امکان‌پذیر است. و در نهایت با استفاده از داده‌های ثبت شده در سامانه و مشخصات خودرو می‌توان میزان سوخت مصرفی خودرو را محاسبه کرد.

دریافت هشدار با توجه به محدوده جغرافیایی به چه معناست؟
با توجه به این که در سامانه مدیریت ناوگان دلفین امکان ترسیم محدوده‌های جغرافیایی وجود دارد. می‌توان پس از رسم این محدوده‌ها، دریافت هشدار زمان ورود و خروج به محدوده‌های جغرافیایی را نیز فعال کرده و با ورود و خروج به محدوده، بتوان هشدار دریافت کرد و آگاه شد.

ردیاب خودرو

چه میزان داده بر روی دستگاه قابل ذخیره‌سازی است؟
120000 رکورد با ۸ مگابایت حافظه.

آیا رانندگان و دیگر سرنشینان از وجود ردیاب با خبر می‌شوند؟
ردیاب زیر داشبورد و به دور از دید سرنشینان خودرو نصب می‌شود. امکان مشاهده آن به راحتی امکان‌پذیر نیست.

چه سنسورهایی به دستگاه وصل می‌شوند؟
این دستگاه نه‌تنها سنسورهای متصل را پشتیبانی می‌کند، بلکه امکان اتصال به دستگاه‌های بلوتوث‌دار نیز امکان‌پذیر است. سنسورهایی از جمله سنسور سوخت، سنسور وزن، سنسور دما، دستگاه تشخیص رفتار راننده و همچنین دیگر دستگاه‌های مورد نیاز برای مکالمه دو طرفه می‌توانند به دستگاه دلفین وصل شوند.

در نواحی که اینترنت آنتن‌دهی ندارد، تکلیف داده‌های از دست رفته چه خواهد بود؟
ردیاب خودرویی دلفین با ثبت و ذخیره داده‌ها امکان از دست دادن داده‌ها را به صفر رسانده و بلافاصله پس از رسیدن به مکان مناسب با آنتن‌دهی مناسب کلیه داده‌ها به سرور ارسال می‌شود.

چگونه رانندگان را برای دریافت ردیاب خودرویی تشویق کنیم؟
ردیاب خودرویی دلفین تنها برای ردیابی خودرو مورد استفاده قرار نمی‌گیرد؛ در صورتی که رانندگان از مزایای ردیاب دلفین در کاهش هزینه‌های تعمیرات و نگهداری و همچنین سوخت مصرفی آگاه باشند، مقاومت کمتری در استفاده از ردیاب‌ها خواهند داشت. ضمن اینکه ردیاب خودرویی دلفین در مدیریت جامع و بهینه ناوگان خودرویی به رانندگان و مدیران نقلیه کمک خواهد کرد. جلوگیری از سرقت نیز از دیگر مزایای نصب ردیاب‌هاست.

چگونه می‌توان خودرو را از راه دور خاموش کرد؟
دستگاه دلفین با داشتن خروجی دیجیتال می‌تواند به پورتی وصل شده که به رله قطع کن متصل می‌شود. سیستم گزارش شده می‌تواند به سوئیچ خودرو، پمپ بنزین و یا سیستم برق خودرو نصب شود. بلافاصله در صورت تمایل به خاموش کردن خودرو با ارسال یک پیام برای شماره سیم‌کارت موجود در دستگاه، خودرو خاموش می‌شود.

سامانه دیسپاچینگ

نرم‌افزار مدیریت مأموریت‌ها (دیسپاچینگ) را در چه ارگان‌هایی و برای چه خودروهایی می‌توان استفاده کرد؟
کلیه سازمان‌هایی که دارای خودروهای امدادرسانی و عملیاتی هستند بهتر است برای مدیریت مأموریت‌ها از سامانه دیسپاچینگ استفاده کنند. مثل آتش‌نشانی‌ها، اورژانس‌ها و همچنین خودروهای عملیاتی شرکت‌های برق، گاز و … .

این سامانه علاوه بر ردیابی و نشان دادن موقعیت جغرافیایی چه اطلاعاتی را در اختیار مدیران قرار می‌دهد؟
نرم‌افزار مدیریت مأموریت‌ها (دیسپاچینگ) در کنار نشان دادن موقعیت جغرافیایی خودرو، مراحل مأموریت را نیز نشان می‌دهد. همچنین قابلیت نشان دادن خودرو در حال مأموریت به همراه افراد نیز در این سامانه وجود دارد.

مشتریان برای فعال کردن این سامانه چه وظیفه‌ای برعهده دارند؟
وارد کردن نام رانندگان و مشخصات ناوگان خودرویی؛ کاربرانی که از سامانه گزارش‌گیری می‌کنند و همچنین تعریف مراحل مأموریت‌ها به دقت.

استفاده از سامانه مدیریت مأموریت‌ها (دیسپاچینگ) چه مزایایی دارد؟
افزایش دقت در انجام مأموریت‌ها، آگاهی مدیران سازمان از مراحل مأموریت، کاهش هزینه‌های ناشی از عدم دقت در اختصاص ناوگان خودرویی به محل حادثه، کاهش هزینه‌های تعمیرات و نگهداری با استفاده از ماژول تعمیرات و نگهداری، دریافت گزارش از عملکرد راننده و نیروهای اعزامی به محل حادثه، آگاهی از موقعیت جغرافیایی ناوگان خودرویی و ردیابی دارایی‌ها.

هزینه پیاده‌سازی این سامانه چقدر است؟
بسته به تعداد خودرو هزینه متفاوت است. هزینه دریافتی به دو بخش هزینه سخت‌افزار و نرم‌افزار تقسیم می‌شود. در صورت تعدد ناوگان خودرویی به مشتری پیشنهاد می‌شود از سرور بومی موجود در سازمان مشتری استفاده شود؛ در غیر این صورت خودروها بر روی سرور سازمانی دلفین فعال خواهند شد که هزینه با توجه به انتخاب مشتری متفاوت است.

آیا می‌توان آلارم‌هایی را در سامانه تعریف کرد که با رسیدن خودرو به محل حادثه و همچنین حرکت به سمت سازمان، سامانه هشدار ارسال کند؟
این امکان وجود دارد؛ کاربر سیستم می‌تواند با تعریف دقیق محدوده جغرافیایی محل حادثه، در صورت ورود و خروج خودرو به این محدوده آلارم دریافت کرده و مدت زمان مأموریت با دقت تخمین زده شود.

تاکسیمتر هوشمند

استفاده از تاکسیمتر، چه مزیتی برای رانندگان دارد؟
رانندگان با تجهیز ناوگان خود به تاکسیمتر هوشمند دلفین می‌توانند میزان عملکرد خود را ثبت کرده و با پرداخت الکترونیکی کرایه برنامه‌ریزی‌های مالی دقیق‌تری داشته باشند. همچنین مدت زمان انتظار آن‌ها برای مسافران کاهش یافته و تعداد سرویس بیشتری را می‌توانند پوشش دهند. هر چند افزایش امنیت مسافران و رانندگان از دیگر مزایای این سرویس است که نمی‌توان از آن چشم پوشید.

پرداخت کرایه چگونه صورت می‌گیرد؟
پرداخت کرایه علاوه بر روش پرداخت آنلاین دو روش دیگر یعنی پرداخت آفلاین و نقدی را نیز پوشش می‌دهد. مسافران می‌توانند با استفاده از کارت‌های بانکی و شهروندی به‌راحتی کرایه خود را پرداخت کنند.

منظور از سفرهای اشتراکی به وسیله تاکسیمتر هوشمند دلفین چیست؟
اختصاص یه خودرو به تعداد بیش از یک مسافر هم‌مسیر؛ این سرویس باعث می‌شود که تعداد خودروهای تک‌سرنشین کاهش یافته و علاوه بر کاهش ترافیک و آلودگی هوا هزینه‌های مربوط به سوخت مصرفی نیز کاهش یابد.

مزیت تاکسی‌های هوشمند و مجهز به تاکسیمتر هوشمند نسبت به تاکسی‌های عادی چیست؟
در تاکسی‌های هوشمند کرایه با دقت بیشتر و عدالت بیشتری محاسبه می‌شود. مسافران نیاز به پول خرد نداشته و می‌توانند با انواع روش‌های آنلاین و آفلاین کرایه را پرداخت کنند. اختصاص نزدیک‌ترین مسافر و راننده به یکدیگر از ترافیک شهری کم می‌کند.

عملکرد اپلیکیشن موبایلی سمت راننده و مسافر چگونه است؟
مسافران می‌توانند با استفاده از اپلیکیشن موبایلی سمت مسافر، سفر خود را ذخیره کرده و به نزدیک‌ترین تاکسی دسترسی داشته باشند. همچنین رانندگان دیگر مجبور به انتظار کشیدن برای مسافر نبوده و در کمترین زمان به نزدیک‌ترین مسافر اختصاص داده می‌شوند.