کنترل رفتار راننده

کنترل رفتار راننده با 3 گزارش اصلی ردیاب خودرو

در کنار ناوگان خودرویی، رانندگان، بزرگترین دارایی شما هستند. به همین دلیل، کنترل رفتار راننده باید به عنوان راهکاری جهت حفظ امنیت آنان مورد توجه قرار گیرد. چراکه کنترل رفتار راننده بخش کلیدی وظایف مدیران نقلیه در هر سازمانی است. این امر از اهمیت زیادی برخوردار است، زیرا علاوه بر افزایش بهره‌وری و کاهش هزینه‌های نگهداری و تعمیرات خودرو، امینت راننده و ناوگان خودرویی را نیز افزایش می‌دهد. باید به این نکته نیز اشاره کنیم که فاکتور رضایت مشتریان اولویت هر سازمانی است که ماژول کنترل رفتار راننده با کاهش رانندگی تهاجمی این شاخص را نیز دست‌یافتنی می‌کند.

رانندگی تهاجمی و خشن چیست؟

هرگونه تغییرِ جهت ناگهانی در جهت حرکت و سرعت یک خودرو که با سرعتی ثابت در حال حرکت است را می‌توان به عنوان رانندگی خشن و تهاجمی دسته‌‌بندی کرد. افزایش ناگهانی سرعت، حرکت با سرعت غیرمجاز، ترمز شدید و خیلی شدید و همچنین گردش ناگهانی می‌تواند رانندگی خشن محسوب شود و از جمله عادات رانندگان تهاجمی است.

دلایل کنترل رفتار راننده با استفاده از ردیاب خودرو

متأسفانه در بسیاری از سازمان‌ها نوع رانندگی افراد بسیار دست کم گرفته شده و مورد توجه مدیران نیست. در حالی که، همین فاکتورِ به ظاهر بی اهمیت، می‌تواند تأثیرات جبران ناپذیری بر سازمان و حتی جامعه داشته باشد. در واقع شما تنها با کنترل همین عامل، می‌توانید:

  • میزان امنیت جاده‌ای را افزایش دهید. آیا می‌دانید دلیل 43 درصد تصادفات جاده‌ای، رانندگی خشن است؟ پس شما با کنترل رفتار راننده می‌توانید امنیت جاده‌ای را به میزان 43 درصد افزایش دهید.
  • میزان انتشار گازهای گلخانه‌ای را کاهش دهید. آیا می‌دانستید رانندگی تهاجمی انتشار گازهای گلخانه‌ای را تا 35 درصد افزایش می‌دهد. پس شما با کنترل رفتار خشن رانندگان و آموزش صحیح آن‌ها، می‌توانید 35 درصد آلودگی هوا را کاهش داده و از پدیده Global Warming جلوگیری کنید.
  • هزینه‌های تعمیرات و نگهداری خودرو را کاهش دهید. رانندگی خشن و ترمزهای شدید، هزینه‌های تعمیرات و نگهداری را 60 درصد افزایش می‌دهد.
  • لاستیک‌ها را تا تاریخ انقضای آن‌ها استفاده کنید. چراکه با عدم کنترل رفتار راننده، احتمال آسیب دیدن لاستیک‌ها پیش از اتمام تاریخ انقضای آن‌ها، تا 73 درصد افزایش می‌یابد.
  • بدون نیاز به گفت‌وگو با رانندگان و مشتریان، ادعاهای عنوان شده را مدیریت کنید. طبق گزارشی که شرکت حمل و نقل AA ارائه داده است، با تجهیز ناوگان به ردیاب خودرو و کنترل رفتار راننده، مدیریت دقیق و عادلانه ادعاها به میزان 180 درصد، افزایش داشته است، که رقم چشم‌گیری است.
  • سوخت مصرفی را مدیریت کنید. نوع رانندگی خشن و تهاجمی، میزان مصرف سوخت را تا 66 درصد افزایش می‌دهد.

“3 گزارش عنوان شده با اندازه‌گیری چند فاکتور اصلی می‌تواند رانندگان تهاجمی را شناسایی کرده و کلیه رانندگان را دسته‌بندی کند.”

اولین گزارش: ثبت ترمزهای شدید و خیلی شدید، شتاب‌های شدید، گردش‌های ناگهانی.

ترمز شدید زمانی اتفاق می‌افتد که راننده، نیرویی بیشتر از نیروی عادی به پدال ترمز وارد می‌کند. این حرکت باعث متوقف شدن ناگهانی خودرو می‌شود. اگر شما از سرنشینان خودرو باشید این حرکت می‌تواند باعث پرش شدید شما به جلو شده و به قفسه سینه آسیب وارد کند. اگر از جمله افرادی باشید که یک محموله باری را به راننده‌ای خشن سپرده است، باید به سلامت بار شک کنید؛ چراکه هر بار ترمز و جا‌بجایی بیش از حد محموله، آسیب جدی به آن وارد کرده است. علاوه بر موارد عنوان شده، ترمز شدید میزان گازهای گلخانه‌ای منتشر شده را افزایش داده و بر آلودگی هوا نیز تأثیر مستقیم دارد.

منظور از شتاب شدید، حرکت ناگهانی خودرو است. این عامل می‌تواند باعث بالا رفتن آمار تصادفات جاده‌ای و شهری شود. همچنین شتاب‌های ناگهانی، آسیب شدید به قطعات موتور خودرو وارد می‌کنند. در نتیجه، هزینه‌های نگهداری و تعمیرات صعودی خواهد شد. در گردش‌های ناگهانی، خودرو تغییر مسیر ناگهانی می‌دهد. این رفتار، تعداد تصادفات زنجیره‌ای را به میزان زیادی افزایش می‌دهد.

“ماژول کنترل رفتار راننده با استفاده از گزارشات دریافتی از ردیاب خودرو نصب شده بر روی خودرو، تمامی فاکتورهای فوق را بررسی می‌کند. این اطلاعات در قالب جدول بر روی نرم‌افزار تحت وب و اپلیکیشن ردیابی قابل مشاهده هستند.”

رانندگی تهاجمی

دومین گزارش: گزارش امتیازبندی رانندگان با توجه به تحلیل رفتار راننده.

پس از ثبت کلیه پارامترهای عنوان شده در بخش قبل، سامانه مدیریت ناوگان خودرویی این امکان را برای مدیران فراهم کرده است که بتوانند رانندگان را امتیازبندی کرده و با دوره‌های آموزش رانندگی سبز، از میزان رانندگی تهاجمی بکاهد.

امتیازدهی به رانندگان

سومین گزارش: این یک گزارش نیست؛ بلکه دریافت رویدادهای تعریف شده است.

شما می‌توانید با تعریف رویدادهایی چون سرعت غیرمجاز، شتاب شدید و یا گردش‌های ناگهانی، هشدار دریافت کنید. این فرآیند را با ذکر یک مثال شرح می‌دهیم:

تصور کنید 5 ناوگان خودرویی شما برای انجام یک پروژه عمرانی به بیرون شهر اعزام شده‌اند. سرعت مجاز حرکت در منطقه شهری، 60 کیلومتر بر ساعت و بیرون از شهر، 100 کیلومتر بر ساعت تعیین شده است. شما می‌توانید با انتخاب این سه خودرو و تعریف سرعت مجاز برای مناطق تعیین شده، در صورتی که خودرو با سرعتی بیشتر از حد مجاز حرکت کرد، هشدار دریافت کنید. تعریف رویداد، تنها به سرعت غیرمجاز خلاصه نشده و شما می‌توانید هر گزارشی را به صورت رویداد تعریف کنید.

بهبود عملکرد رانندگان با 5 روش کلی

همانطور که در این مقاله عنوان کردیم گزارشات مربوط به ماژول کنترل رفتار راننده یکی از با ارزش‌ترین گزارشات این سامانه محسوب می‌شود. در این بخش می‌خواهیم 5 روش بسیار ساده برای بهبود عملکرد رانندگان به شما ارائه دهیم که با بکارگیری آن‌ها می‌توانید میزان اثربخشی رانندگان را به میزان 35 درصد افزایش دهید.

اول از همه اینکه به گزارشات ماژول کنترل رفتار راننده دقت کنید. با استفاده از این گزارشات می‌توانید رانندگان خشن و همچنین دلایل تهاجمی بودن نوع رانندگی آن‌ها را تشخیص دهید. با تشخیص درست عارضه به وجود آمده، حل کردن آن، مشکل چندان بزرگی نخواهد بود. رانندگان را با توجه به نقاط ضعف آن‌ها آموزش دهید. قطعاً با شناسایی رانندگان خشن، اولین اقدام اخراج کردن آن‌ها نیست. شما باید به آن‌ها آموزش دهید که به سمت رانندگی سبز حرکت کنند. آن‌ها باید بدانند که شما دلسوز کارمندان خود هستید و اولین دیدگاه شما افزایش امنیت رانندگان است.

استفاده از روش‌های تشویقی

از روش‌های تشویقی برای ترویج نوع رانندگی سبز استفاده کنید. شما می‌توانید یک برنامه رانندگی سبز ایجاد کنید که انگیزه‌‌ای باشد برای رانندگی بهتر. در برخی از نرم‌افزارهای مدیریت ناوگان کارت امتیازبندی، به رانندگان ارائه می‌شود. در این برنامه شما باید گزارشات مربوط به نوع رانندگی را در اختیار رانندگان قرار دهید تا آن‌ها عملکرد خود را به صورت هفتگی و یا روزانه بررسی کنند. آن‌ها با مشاهده این گزارشات و علم بر اینکه عملکرد امروزشان با عملکرد دیروز خودشان مقایسه می‌شود، قطعاً انگیزه بیشتری برای بهبود نوع رانندگی خواهند داشت.

از هشدارهای ارائه شده توسط سامانه و اپلیکیشن، استفاده بهینه داشته باشید. بهترین راه برای اصلاح رانندگی بد، بازخورد فوری است. در بسیاری از نرم‌افزارهای مدیریت ناوگان در نقض قوانین ایمنی بلافاصله به مدیران و رانندگان هشدار داده می‌شود. اگر سرعت بیش از حد مجاز باشد، اگر به منطقه ممنوعه وارد شده باشید، اگر شتاب ناگهانی داشته باشید و … همه بلافاصله به صورت هشدار برای شما ارسال می‌شود. هشدار رد لحظه باعث می‌شود تا رانندگان اقدام به اصلاح فوری رفتار تهاجمی خود داشته باشند. فعال باشید نه منفعل. با تغییرات صنعت همراه باشید و آن‌ها را در خط مشی ایمنی خود اجرا کنید. از بهترین اطلاعات و شیوه ها برای ایمن نگه داشتن رانندگان خود در جاده استفاده کنید.

در نهایت

ما به شما نشان دادیم که می‌توانیم با ماژول کنترل رفتار راننده و ردیاب خودرو، نوع رفتار راننده را بهبود ببخشیم که به نوبه خود به میزان زیادی هزینه‌های سازمانی چون هزینه نگهداری و تعمیرات و هزینه سوخت مصرفی را کاهش می‌دهد. همچنین قطعا تا الان دیگر دریافته‌اید که نوع رانندگی خشن میزان تصادفات جاده‌ای را نیز به میزان زیادی افزایش می‌دهد. پس کنترل رفتار راننده با روش‌های اصولی و نوین، علاوه بر کاهش هزینه‌های ناشی از تصادفات امنیت جاده‌ای را نیز بهبود می‌بخشد.

ماژول کنترل رفتار راننده تنها یک ماژول برای دریافت چند گزارش از پیش تعیین شده نیست، این ماژول یک رویکرد است برای افزایش پیاده‌سازی فرهنگ رانندگی سبز و دوستدار محیط زیست. چرا که شما علاوه بر خودتان، کارمندان و مشتریان، وظیفه سنگین و خطیری نیز نسبت به محیط زیست بر عهده دارید که باید به آن نیز توجه داشته باشید. این ماژول شما را در این مسیر همراهی می‌کند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *